رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس گفت: اگر گنجینه فرهنگ و معارف دفاع مقدس به مدارس و دانشگاه ها برود، راه نفوذ اسنادی مانند ۲۰۳۰ بسته می‌شود.

به گزارش پرس شیعه، سردار محمدنبی رودکی رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، اظهار داشت: عده ای در وزارت آموزش و پرورش به دنبال تصویب سند ۲۰۳۰ بودند، سندی که به واسطه آن یونسکو می خواهد تربیت و آموزش را جهانی سازی کند، در حالی که ما گنجینه ای غنی به نام دفاع مقدس داریم، زمانی که ما علوم و معارف دفاع مقدس را به مدارس و دانشگاه‌ها نبریم، دشمن، آموزش و تربیتی که غیر از آموزه های اسلامی و تعالیم فرهنگی ملت و بر اساس تفکرات و اندیشه های غربی است را وارد خواهد کرد.

سردار رودکی با اشاره به ورود موضوع دفاع مقدس به کتاب پایه درسی دانش آموزان پایه دوازدهم، ادامه داد: ما از وزارت آموزش و پرورش تشکر می کنیم که برای اولین بار در کتاب های پایه دوازدهم، ۱۱ صفحه را به دفاع مقدس اختصاص دادند و در کتاب نگارش، ۹ صفحه از نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان اروپایی، نامه حضرت امام به عروسشان و نامه شهید موسی صدر به صادق طباطبایی را گنجاندند.

فرمانده لشکر فجر در دوران دفاع مقدس با تأکید بر ضرورت انتقال علوم و معارف دفاع مقدس به نسل های آینده، گفت: اگر ما علوم و معارف، فرهنگ و اندیشه دفاع مقدس و نقاط برجسته و مسلم جنگ را به مدارس و دانشگاه ها ببریم، سند حقانیت ملت ایران را برای نسل های آینده به ارث خواهیم گذاشت، این نسل و نسل‌های آینده خواهند فهمید که پدرانشان در آن هشت سال چه مقاومتی در برابر دنیای آن روز کردند.

وی با بیان اینکه جنگ، بزرگترین مدیریت بحران بود تصریح کرد: اگر ما علوم و معارف دفاع مقدس را به مدارس و دانشگاه ها ببریم، سبک مدیریت جهادی را به نسل های آینده انتقال خواهیم داد، چون ما در حالی که تحریم تسلیحاتی و در محاصره جغرافیایی بودیم و ۳۵ کشور با صدام همراه بودند، روی پای خودمان ایستادیم و با تکیه بر توانمندی‌های داخل و دانش نظامی و نبوغ جوانان درون کشور، تمام نیازهای دفاع از کشور را در جبهه ها برطرف کردیم و از بحران جنگ با پیروزی عبور کردیم.

وی افزود: ما می توانیم با انتقال خاطرات و تجربیات هشت سال دفاع مقدس، مدیران فداکار، شجاع، ایثارگر، ولایی و مقاوم در برابر همه سختی‌ها را در کشور تربیت کنیم و سکان مدیریتی کشور را در آینده در اختیار مدیرانی لایق و متعهد قرار دهیم.

سردار رودکی با اشاره به توطئه ها و نقشه های آمریکا علیه ملت ایران خاطرنشان کرد: در بعد سیاست داخلی و سیاست خارجی، ما امروز بیش از هر زمان دیگری به بازخوانی فرهنگ دفاع مقدس نیازمندیم. اگر دستگاه دیپلماسی کشور از تجربیاتی که در بعد سیاسی جنگ داشتیم استفاده کند، در مناسبات جهانی بیشتر و بهتر می تواند در برابر عربده کشی ها و زورگویی های استکبار جهانی ایستادگی کند.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با انتقاد از تناقض گویی ها و بیان نادرست حقایق جنگ توسط برخی از افراد گفت: پیشنهاد می شود ساختاری از فرماندهان زمان دفاع مقدس شامل سپاه، ارتش، جهاد سازندگی، مدیران صنعت کشور و… ایجاد کنیم و این فرماندهان روی عملیات ها بنشینند و با سند و مدرک مباحثه کنند، مثل حوزه‌های علمیه که طلبه ها کنار هم می نشینند، مباحثه و سپس نتیجه گیری می کنند. این کار باعث جلوگیری از تحریف تاریخ و تناقض گویی می شود.

وی بیان غلوآمیز، تحریف و انتقال وارونه حقایق را آفتی برای دفاع مقدس دانست و تصریح کرد: برخی از محققان و پژوهشگران غیرنظامی که در جنگ نبودند، آن حماسه بزرگ را با تردید و ابهام مواجه می کنند، برای پاسخگویی به این ابهام زایی و تردیدافکنی ها باید جلساتی را ترتیب دهیم و از آنها بخواهیم اسناد و مدارک اثبات این شبهه هایی که وارد می کنند را بیاورند، ما هم اسناد زمان جنگ را ببریم و در نهایت جلوی تحریف تاریخ را بگیریم.

سردار نبی رودکی با اشاره به اسناد و مدارک موجود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: مرکز اسناد و تقیقات دفاع مقدس سپاه هم اکنون بیشترین اسناد و مدارک را شامل نوارهای صوتی، صدای فرماندهان در جلسات، بیسیم ها، نقشه های عملیاتی، گزارش های عملیات و… دارا است و این ذخیره بزرگ اسنادی، مرهون مجاهدت راویانی است که در کنار فرماندهان سپاه در دوران جنگ حضور داشتند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: راویان زمان جنگ علاوه بر همراه داشتن یک ضبط کوچک، نکات برجسته جنگ را یادداشت کردند. این دو محور سند به همراه کالک ها و نقشه های عملیات های بزرگ جنگ، مجموعه بی نظیری از اسناد متقن و غیرقابل انکار را در اختیار کشور قرار داده است.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با اشاره به راه اندازی نهضت خاطره گویی در نیروهای مسلح گفت: نضهت خاطره گویی که با فرمان مقام معظم رهبری به سرلشکر صفوی ایجاد شده، ساختاری برای بیان خاطرات و تجربیات و انتقال علوم و معارف دفاع مقدس است.

وی با مقایسه خاطره گویی با بیان تاریخ گفت: خاطره برای عموم مردم جذابیت بیشتری دارد و جوانان را ترغیب به مطالعه می‌کند.

رودکی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مراسم شب خاطره دفاع مقدس که در مهر ماه سال جاری برگزار شد گفت: مقام معظم رهبری در آن دیدار فرمودند چرا ملت فرانسه، انگلیس و آلمان نباید بدانند که دولتهایشان در ۸ سال جنگ بر علیه ملت ایران چه اقداماتی انجام دادند؟ و این مسئله را یک کوتاهی دانستند. ما برای اینکه حقیقت دفاع مقدس را به ملت های دیگر انتقال دهیم، باید نهضت ترجمه آثار دفاع مقدس را راه اندازی کنیم و هرآنچه که تاکنون انجام شده را ۱۰۰ برابر تقویت نماییم.

رودکی تأکید کرد: متأسفانه طی سالهای پس از جنگ کتاب هایی که در خارج از کشور برای جنگ عراق علیه ایران نوشته شده را در داخل کشور ترجمه و چاپ کرده ایم اما در مقابل نتوانسته ایم آثار و کتاب های دفاع مقدس شامل تاریخ شفاهی، رمان، کتاب های مصور، تحلیل ها و… را به زبان‌های دیگر ترجمه و در کشورهای دیگر منتشر کنیم. اعتقاد ما این است که پیام ملت ایران در دوران مظلومیت دفاع مقدس، یک پیام الهام بخش و تأثیرگذار است که قطعا برای مردم دنیا و جوانان کشورهای دیگر جذابیت خواهد داشت.