حجت الاسلام موذنی گفت: آیت الله شاهرودی در عنفوان جوانی از استاد شهیدش اجازه اجتهاد گرفت و درهمان سنین درس‌های اصول شهید صدر را تقریر کرد ومکتب اصولی شهید صدر را برای آیندگان زنده نگه داشت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، حجت الاسلام سیدامید موذنی، معاون پژوهش پژوهشگاه شهید صدر در گفتگو با مهر،گفت: یکی از ویژگی های برجسته مرحوم آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی، نبوغ علمی و عمق فقهی و اصولی ایشان است که در پس پرده فعالیت‌های اجتماعی و مسئولیت‌های سیاسی ایشان همواره چنان که باید و شاید دیده نشده است.

وی با بیان اینکه ایشان یکی از برجسته‌ترین شاگردان علامه شهید آیت‌الله صدر بود که در عنفوان جوانی از استاد شهیدش اجازه اجتهاد گرفت، اظهار داشت: وی در همان سنین درس‌های اصول شهید صدر را تقریر کرد و ازاین‌رو به عنوان اولین نفر، مکتب اصولی شهید صدر را برای آیندگان زنده نگه داشت. این تقریرات در زمان خود علامه صدر با نام «بحوث فی علم الأصول» به چاپ رسید و شهید صدر دو بار و به مناسبت چاپ مجلدات جدید بر این کتاب تقریظ نوشتند و در تقریظ خود بر قدرت علمی شاگردشان گواهی دادند.

متن زیر ترجمه یکی از این تقریظ‌ها بر بخش تعادل و تراجیح کتاب بحوث فی علم الأصول است که در سن ۲۷ سالگی مرحوم هاشمی شاهرودی نگاشته شده است.

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدُ لله ربّ العالمین والصلاه والسلام علی خاتم الأنبیاء وأشرف المرسلین محمّد وآله الطیّبین الطاهرین.
اما بعد، تقریرات مباحث اصولی ما که فرزند عزیزمان علامه ژرف‌نگر و فرزانه ما سید محمود هاشمی حسینی (حفظه الله تعالی) نوشته است را ملاحظه کردم و دیدم که در بیان افکار و نظرات مطرح‌شده در دروسمان، رسا و در تبیین نظریات و بحث‌ها دقیق است. این کتاب همچنین فرزانگی و تیزبینی علمی نویسنده فاضل آن را نشان می‌دهد. من تلاش علمی و نبوغ زودهنگامش را به او تبریک می گویم و از خداوند متعال می‌خواهم امیدهای مرا درباره او محقق سازد و چشمم را به او روشن بدارد و او را به یکی از بزرگان علم و دین تبدیل نماید. والله ولی التوفیق
۲۳ شوال ۱۳۹۴ق