ملت ایران در همه مراحل انقلاب اسلامی با اعتقاد راسخ به اسلام و پیروی از ولایت فقیه، بر وحدت کلمه و پرهیز از اختلاف‌افکنی تاکید نموده‌ اند و در تعمیق و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی و حفاظت از آنها تلاش بی‌وقفه ای از خود نشان داده اند.

به گزارش پرس شیعه،متن یادداشت عشرت شایق کارشناس ارشد روابط بین الملل با عنوان ” نقش مردم در تداوم انقلاب اسلامی” به شرح ذیل می باشد:
تاریخ پرفراز و نشیب ملت ایران همواره وقایع و روزهای تلخ و شیرین بسیاری را به خود دیده که بازبینی هر کدام از این وقایع و رویدادها می تواند چراغی باشد برای ادامه راه تا رسیدن به اهداف بزرگی که انسان های وارسته ای برای رسیدن به آن ها عمری تلاش و مجاهدت نموده اند.

یکی از این وقایع مهم و بلکه مهمترین رخداد تاریخی این سرزمین، پیروزی انقلاب اسلامی در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ می باشد که بواسطه اثر گذاری در سرنوشت ملت ایران و سایر ملت های منطقه، از برجستگی خاصی برخوردار است.

انقلاب اسلامی که از آن به عنوان بزرگترین رخداد سیاسی منطقه ی خاورمیانه یاد میشود به عقیده همه سیاسیون و صاحب نظران دنیا، مردمی‌ترین انقلاب در قرون اخیر است که با رهبری شجاعانه و بی‌نظیر حضرت امام خمینی(ره) هدایت و در پرتو تلاش و مجاهدت مبارزان و ایثار و شهادت قشرهای مختلف مردم به پیروزی رسید.

نگاهی دوباره به ویژه گی های این نهضت تاریخ ساز و تحول آفرین مردمی که سرآغاز تحولات عظیم در سطح ملی، منطقه ای و جهانی شده می تواند چراغ روشنی برای ادامه حرکت تاریخ ساز ملت مومن و انقلابی ایران و دیگر ملت های تشنه عزت و استقلال واقعی باشد.

نهضت اسلامی با تکیه بر ایمان، وحدت و قاطعیت رهبری و فداکاری ملت بزرگ ایران در حالی به پیروزی رسید که محاسبات قدرت های استکباری و مناسبات استعمارگرانه آنها با رژیم منحوس پهلوی، پیروزی ملت ایران را بسیار سخت و دشوار مینمود.

اما حرکت شکوهمند ملت مومن و انقلابی ایران در صفوف بهم فشرده ی متشکل از همه‌ اقوام و اقشار با پیام وحدت و شعار لبیک یا خمینی، پیروزی بزرگ را برای مردم خداجو و آزادیخواه این سرزمین به ارمغان آورد.

انقلاب اسلامی برخاسته از اراده و موضع طبقه‌ای خاص برای رسیدن به منافع فردی یا گروهی نبود، بلکه تبلور آرمان خواهی ملتی بزرگ و متمدن بود که دست در دست هم به پا خاستند تا ضمن دستیابی به استقلال و آزادی واقعی، جایگاه کشور خود را در دنیا ارتقاء بخشند.

شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» که نشان دهنده ماهیت انقلاب اسلامی بود در جریان راهپیمایی های عظیم ملت ایران شکل فراگیرتری بخود گرفت تا جایی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، این خواسته ها در اصول مختلف قانون اساسی جمهوری اسلامی به صراحت مورد تاکید و تصویب قرار گرفت و به مهم‌ترین و ماندگارترین ارزشها و دستاوردهای انقلاب اسلامی تبدیل گردید.

البته نباید از نظر دور داشت که ملت سلحشور ایران برای بدست آوردن استقلال واقعی خود و حاکم ساختن دستورات و ارزش های دینی، تلاش های بی‌ وقفه‌ای را طی سالیان دراز از خود نشان داد و انقلاب اسلامی در واقع تدوام حرکت‌های ضداستبدادی و ضداستعماری ملت فهیم ایران در دهه های اخیر محسوب میشود.

این نهضت مردمی، با تکیه بر سه مولفه اصلی اسلام، رهبری و مردم به سرعت در ایران فراگیر شد و به بهترین شکل ممکن به نتیجه رسید که یقینا تداوم نهضت نیز مستلزم حضور و همراهی این مولفه ها خواهد بود.

همگامی این سه عنصر در به ثمر رسیدن قیام ملت مسلمان ایران و برپایی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نقش برجسته و تعیین کننده ای داشت و بر این اساس از همان دوران مبارزات و روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی، همواره مورد توجه و تهاجم دشمنان انقلاب اسلامی بوده است.

دشمنان قسم خورده ی ملت ایران در سی و هفت سال گذشته به انحاء مختلف کوشیده اند تا بین این سه مولفه جدایی بیاندازند که با هوشیاری رهبری انقلاب و بصیرت و حضور به هنگام ملت ایران، تاکنون موفق به این کار نشده اند اما تردید نباید داشت که تلاش آنان برای رسیدن به این هدف شوم همچنان ادامه دارد و هر روز شکل پیچیده تری به خود می گیرد.

قدرت های استکباری مدعی دموکراسی که مدت طولانی بر روی ذهن و رفتار مردم ایران سرمایه‌گذاری کرده‌ بودند تا برای سالیان سال در این کشور آگاهی و خیزش مردمی بوجود نیاید به این سادگی شکست نهایی خود را قبول نخواهند کرد.

آنان همواره در تلاش بوده اند که با ایجاد شبهه در اعتقادات و باورهای دینی و نفوذ در افکار و اندیشه مردم و ساختار سیاسی ایران، مجددا به غارت و چپاول منابع ملت ایران بپردازند.
غارتگران رانده شده از ایران هر روز به بهانه‌ای سعی در تضعیف موقعیت ملت سرافراز ایران دارند اما تجربه‌ ثابت کرده است که با حضور فعال مردم ایران در صحنه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی، آنها قادر به پیشبرد اهداف سلطه‌جویانه خود نخواهند بود.

دشمنان ملت ایران از این مسئله غافل هستند که حمایت مردم ایران از انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن بر اساس باورهای دینی و تعهد انقلابی صورت می گیرد و به همین خاطر است که افزایش فشارهای مختلف سیاس، اقتصادی و فرهنگی نتوانسته در عزم و اراده آنان برای مقابله با توطئه های دشمنان خللی ایجاد نماید.

ملت ایران در همه مراحل انقلاب اسلامی با اعتقاد راسخ به اسلام و پیروی از ولایت فقیه، بر وحدت کلمه و پرهیز از اختلاف‌افکنی تاکید نموده‌ اند و در تعمیق و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی و حفاظت از آنها تلاش بی‌وقفه ای از خود نشان داده اند.

این احساس مسئولیت مردم ایران برای حفظ استقلال و دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی، نتیجه جاری بودن روحیه آزادگی، استقلا‌ل‌خواهی، ایثار و فداکاری در میان آحاد ملت ایران و اطاعت آنان از رهبری حکیمانه انقلاب اسلامی است که این روحیه باید سرمشق همه مسئولان و کارگزاران نظام باشد تا در هر شرایطی با تبعیت از مقام معظم رهبری، حفظ وحدت و انسجام ملی را سرلوحه امور قرار داده و براساس تکلیف دینی و وظیفه انقلابی خود بیش از پیش به خدمت صادقانه به مردم همت گمارند.

در شرایط کنونی هم که سردمداران آمریکا و جنایتکاران صهیونیست بیش از هر زمان دیگر، تحرکات و برنامه‌های خود را بر پایه تضعیف قدرت ملی و کاهش اقتدار ایرانیان بنا نهاده اند، همه دلسوزان و علاقه مندان به مبانی دینی و مصالح ملی وظیفه دارند که با حضور پرصلابت خود در راهپیمایی باشکوه ۲۲بهمن فریاد رسای خود در پایبندی به آرمان های انقلاب اسلامی و اهداف شهدای را به گوش جهانیان برسانند.

یقینا شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن، درس عملی از بصیرت و آگاهی و تجلی همبستگی ملی ایرانیان برای دفاع از اصول و آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی خواهد بود و ملت سرافراز ایران با حضور گسترده در این راهپیمایی عظیم، برگ زرین دیگری بر دفتر سراسر شور و حماسه خود خواهند افزود.