استاد درس خارج حوزه علمیه قم در جلسه تفسیر قرآن با بیان اینکه کسانی که مانع رفتن حجاج ایرانی به حج شدند در محضر خدا مسؤول هستند، گفت: همه بحران های کشور های غربی محصول آزادی بدون آزادگی است.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله مهدی هادوی تهرانی استاد درس خارج حوزه علمیه قم امروز در جلسه تفسیر قرآن که در مسجد مدرسه آیت الله گلپایگانی برگزار شد، گفت: ماه مبارک رمضان در طول سال فرصتی خوبی است تا انسان یک روزنه ای با عالم بالا و آخرتی که حتما به آن خواهد رسید پیدا کند و ارتباط خود را با خدا و مبدا هستی مستحکم کند.

وی افزود: ماه مبارک رمضان به صورت خاص فرصتی برای استفاده ویژه از قرآن کریم است، البته انسان باید در همه ایام سال با قرآن کریم و حقایق آن در ارتباط باشد؛ روزه ماه مبارک قرآن کریم فقط برای گرسنگی و تشنگی نیست بلکه انسان باید در این ایام در حالت گرسنگی و تشنگی بتواند چشم بیناتری پیدا کند تا حقایق قرآن را بهتر درک کند و اگر در این ماه افرادی نتوانند از قرآن بهره ای ببرند مشکل از سوی شخص است نه قرآن؛ چرا که قرآن نور است و اگر کسی حقایق قرآن را درک نمی کند وی را می توان کور قلمداد کرد.

آیت الله هادوی تهرانی اظهار داشت: ماه رمضان فرصتی است که نورانیت انسان ها افزایش پیدا کند تا بتوانند حقایق قرآن کریم را بهتر درک کنند تا در پایان ماه مبارک رمضان یک نورانیت در قلب ها پیدا شود.

وی با اشاره به تعطیلی حج تمتع امسال از سوی مسؤولان عربستانی تصریح کرد: امسال به جفا و ظلم مسلمانان ایرانی از حج محروم شدند و کسانی که مانع رفتن حجاج ایرانی به حج شدند در محضر خدا مسؤول هستند و باید در آخرت جوابگو باشند.

وی با اشاره به معنای الله در تفسیر سوره حج خاطر نشان کرد: خداوند متعال در همه جا و هر زمان حاضر است و از هر کسی به ما نزدیک تر است بین ما و قلب ماست و اگر او را نمی بینیم ما از او دور و غافل هستیم و منظور از قلب جان است، انسان ها هرگز نمی توانند به حقیقت خداوند پی ببرند چون از ذهن انسان ها دور است چون او نا محدود است و ما محدود هستیم.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: موجودات غیر انسان از یاد خداوند متعال غافل نیستند و در همه حال تسبیح گو هستند در حالی که آنها در سطحی هستند که نمی توانند از آن درجه ای که هستند بالاتر بروند اما انسان می توانند با بندگی به کمالات بالایی برسد که هیچ ملک مقربی نتوانسته به آن درجه برسد که این قابلیت انسان را نشان می دهد و امید است علاوه بر استفاده از رحمت رحمانی که همه را در برگرفته از رحمت رحیمی هم به صورت خاص بهره مند شویم.

آیت الله هادوی تهرانی با بیان تفسیر آیه اول سوره حج ابراز داشت: خداوند متعال از کلمه رب در قرآن بسیار استفاده کرده است چرا که ربوبیت الهی چنین است که خداوند متعال در لحظه به لحظه زندگی انسان ها وجود دارد و تقوای خدا یعنی حق و حقوق الهی و محدودیت هایی که برای انسان ها ایجاد کرده رعایت شود به این دلیل که انسان ها بتوانند از قابلیت خود به خوبی استفاده کنند.

آیت الله هادوی با اشاره به آزادی که امروز در جامعه مطرح می کنند، گفت: آزادی اگر بدون آزادگی باشد نه تنها برای انسان مفید نیست بلکه مضر است، آزادگی یعنی انسان در بند شیطان و هوای نفسانی نباشد در حالی که آزادی توسعه شیطنت، توسعه گمراهی و غفلت خواهد بود و همانگونه که غرب امروز به آن مبتلا است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: آزادی در غرب تا به امروز هیچ منفعتی برای آنها نداشته، بلکه خانواده آنها را از بین برده است و احترام بزرگ تر و کوچک تر از بین رفته و نسل و نسب در غرب و شخصیت پدر و پسر مشخص نیست و یک آشفتگی در جهان امروز بوجود آمده است.

وی افزود: تمام آنچه که در غرب به نام آزادگی دیده می شود ابزاری برای غافل کردن خود افراد و دغدغه ها و نگرانی خودشان است در حالی که آنها ریشه در فطرت انسان ها دارد، آزادی بدون آزادگی امروز باعث شده تا انسانها تمام تلاش خود را برای خاموش کردن فطرت خودشان استوار کنند.

آیت الله هادوی در پایان گفت: امروز آزادی غربی نمادی برای گمراهی است، انسان متقی انسان آزاد واقعی است، جهان امروز بیش از هر روز دیگر به هدایت خداوند و قرآن نیاز دارد امروز جوانان غرب از دست رهبران دینی و سیاسی خارج شده اند و همه بحران های کشور های غربی محصول آزادی بدون آزادگی است.