وزیر خارجه عراق با بیان اینکه تروریسم گریبانگیر عراق کشورهای همسایه را نیز تهدید می کند، اعلام کرد که همکاری امنیتی این کشور با ایران، روسیه و سوریه ادامه دارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از المیادین، «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق اعلام کرد که نبرد فلوجه یک نبرد ملی است و ما به بعد انسانی در عملیات آزادسازی این شهر توجه داریم. وی همچنین اظهار داشت که نبرد فلوجه تفکیک پذیر نیست و جدا از نبرد موصل نیست.

الجعفری با بیان اینکه حشدالشعبی یک پدیده طایفه ای یا منطقه ای نیست و از تمام استان های عراق دفاع می کند، گفت: حشدالشعبی بخشی از اراده ملی عراق است.

الجعفری با بیان اینکه خطر تروریسم در عراق کشورهای همسایه از جمله عربستان، ترکیه، اردن و ایران را نیز تهدید می کند، گفت: همکاری و هماهنگی امنیتی بین عراق، سوریه، ایران و روسیه ادامه دارد و به هیچ وجه متوقف نشده است.

وزیر خارجه عراق همچنین در اظهاراتی که متوجه دخالت های سفیر سعودی در بغداد بود، تصریح کرد که سفیر هیچ کشوری نمی تواند در امور داخلی دیگر کشورها و بویژه در مباحث امنیتی دخالت نماید. الجعفری همچنین تاکید کرد که سردار قاسم سلیمانی به عنوان مستشار دولت عراق در این کشور حضور دارد.

وی با بیان اینکه موضوع تقسیم عراق از دیرباز در سطح بین المللی مطرح بوده است افزود: ما امروز به وحدت کلمه و کنار گذاشتن اختلافات جانبی نیاز مبرم داریم.

وزیر خارجه عراق در عین حال ورود نیروهای ترکیه به داخل اراضی این کشور را نقض حاکمیت عراق برشمرد.

الجعفری در خصوص دفاع از حزب الله و سید حسن نصرالله نیز گفت: دفاع من از حزب الله واکنش به یک اقدام ناصحیح علیه این حزب بود و من در دفاع از سیدحسن نصرالله که سید مقاومت است به هیچ وجه تردید نکردم.