معاون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی اعلام کرد که اختلافات ایران و آمریکا همچنان به قوت خود باقی است.

به گزارش پرس شیعه؛ جان کربی معاون وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با القدس العربی چاپ لندن با اشاره به اینکه اختلافات ایران و آمریکا همچنان به قوت خود باقی است مدعی شد: واشنگتن با رفتار بی ثبات کننده ایران در چند منطقه از جمله تهدیدهای آن علیه شرکای آمریکا در خلیج فارس و حمایت آن از نمایندگانش در مناطقی مانند سوریه و یمن به شدت مخالف است.

وی در پاسخ به این پرسش که روابط تهران و واشنگتن در پی توافق هسته ای به ضرر کشورهای حاشیه خلیج فارس است گفت: ما با اطمینان می گوییم که پس از گذشت دو سال از مذاکرات با اتحادیه اروپا و ۱+۵ و پس از گذشت ماهها از اجرای توافق هسته ای، تمامی مسیرها برای در اختیار داشتن مواد انفجار هسته ای و پایبندی به برجام این موضوع را تضمین می کند که برنامه هسته ای ایران مسالمت آمیز باقی خواهد ماند. همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی اقداماتی را برای تقویت شفاف سازی مندرج در برجام اتخاذ کرده است که نظارت ۲۴ ساعته بر تاسیسات هسته ای اعلام شده در ایران از جمله این اقدامات محسوب می شود.

کربی افزود: تحریم های ایران به خاطر نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و ادامه برنامه های موشکی همچنان وجود دارد. آمریکا همچنین افراد و شرکت هایی که در توسعه برنامه موشک های بالستیک ایران نقش دارند را مورد تحریم های جدید قرار داده است بنابراین ما در دفاع از امنیت خود و شرکای منطقه ای مان کوتاهی نخواهیم کرد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگر سخنان خود درباره مناقشه در صحرای غربی اعلام کرد: آمریکا طرح خودمختاری مغرب را یکی از راه حل ها برای حل این مسئله تلقی می کند و آن را طرح جدی و واقعی می داند که می تواند خواسته های ملت صحرا را برای اداره امور خود در صلح و کرامت برآورده کند.

وی در خصوص بحران یمن نیز گفت: مذاکرات یمنی – یمنی تحت نظارت سازمان ملل متحد در کویت بهترین فرصت ممکن برای دستیابی به راه حل سیاسی فراگیر به شمار می رود.

جان کربی درباره لیبی نیز اظهار داشت: آمریکا برای پاسخ دادن به خواسته های دولت لیبی درباره آموزش دادن و مجهز کردن نیروهای گارد ریاست جمهوری و اطمینان حاصل کردن از وفاداری این نیروها آمادگی دارد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که سفارت آمریکا در طرابلس به زودی بازگشایی شود.

وی درباره سیاست خارجی آمریکا در قبال خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: آمریکا برای یافتن راه حل سیاسی مبتنی بر مذاکره برای بحران سوریه تلاش می کند. اقدامات نظام سوریه تنها به افزایش محبوبیت گروه های تروریستی کمک کرده است و روسیه مسئولیت ویژه ای در اعمال فشار بر نظام برای پایان دادن به حملاتی که شهروندان سوری را از بین می برد، دارد. ما از ایران می خواهیم که شبه نظامیان شیعه را برای پایبندی به آتش بس تحت فشار قرار دهد!