جدیدترین رزمایش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نزدیکی مرزهای روسیه آغاز شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از راشاتودی، این رزمایش روز شنبه در پایگاه نظامی آدازی در نزدیکی شهر ریگا، پایتخت لتونی، آغاز شده و تا اوایل تیرماه ادامه خواهد داشت.
این رزمایش در چندین نقطه در کشورهای لیتوانی، استونی و لتونی انجام شده و نیروهای امریکایی و اروپایی نیز در آن مشارکت دارند.

در رزمایش امسال کشورهای امریکا، انگلیس، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ، نروژ، لهستان، اسلوونی و سه کشور میزبان حضور دارند و تانک‌های امریکایی آبرامز برای شرکت در این رزمایش از انبارهای تدارکات نظامی ناتو در نروژ به لتونی منتقل شده‌اند.

این رزمایش جدید در حالی برگزار می شود که ناتو به تازگی بزرگترین رزمایش خود را در لهستان برگزار کرد و البته مورد انتقاد شدید مقامات روسیه قرار گرفت.

ناتو همچنین سامانه‌های موشکی را در کشورهای اروپایی نزدیک روسیه راه‌اندازی کرده و مسکو سامانه‌های موشکی را تهدیدی برای ثبات و مراکز راهبردی روسیه دانسته و تاکید کرده است هدف واقعی این اقدامات نظامی ناتو، خنثی کردن قدرت زرادخانه‌های اتمی روسیه است.

روابط روسیه و ناتو در سال‌های اخیر به خاطر آن چه مسکو تقویت این ائتلاف نظامی در نزدیکی مرزهای خود می‌خواند، به تیرگی گراییده است. این سازمان بعد از پیوستن شبه جزیره کریمه به روسیه، روابط خود را با مسکو به کمترین میزان ممکن رساند.