هزاران نفر از اهالی پایتخت صربستان در اعتراض به پروژه کلان یک ساختمان اماراتی با هزینه ای حدود سه میلیارد یورو در یکی از مناطق بلگراد تظاهرات کردند.

به گزارش پرس شیعه؛ درحالیکه پلیس صربستان تعداد تظاهرکنندگان را چهارهزار نفر تخمین زده است، برگزار کنندگان این تظاهرات گفته اند که تعداد شرکت کنندگان درتظاهرات به ۱۵ هزار نفر رسید.

این درحالیست که خبرنگاران حاضر درمحل تظاهرات، این تعداد را بیش از هشت هزار نفر برآورد کردند.

معترضان با سردادن شعارهایی چون ” ای دزدها ” و ” به شما اجازه نمی دهیم ” مخالفت خود را با طرحی که یک شرکت اماراتی درصدد اجرای آن دریکی از مناطق پایتخت صربستان است، اعلام کردند.

این منطقه که در قرن نوزدهم ساخته شد، در ساحل رود سافا در نزدیک مرکز پایتخت صربستان قرار دارد و به مجتمعی دربردارنده ساختمان های مسکونی و دفاتر و مراکز تجاری و برجی به ارتفاع ۲۰۰۰ متر مانند برج های شهر دبی تبدیل خواهد شد.

درحادثه ای که شب ۲۴ آوریل روی داد، خشم مخالفان طرح ” پروژه ساختمانی بلگراد” را درمنطقه ساوامالا درساحل رود ساف در بلگراد برانگیخت، حدود سی مرد با لباس مشکلی در خودروهای بدون پلاک، راه های منتهی به برخی از خیابان های این منطقه را بستند.

این افراد نقابدار، تلفنهای همراه معترضان را مصادره کردند و برخی از آن ها را بازداشت و با برخی دیگر بدرفتاری کردند، دراین حال، بولدوزرها نیز به تخریب چند دستگاه ساختمان اقدام کردند.

این حادثه باعث شد که الکساندر فوسیچ نخست وزیر صربستان که مسئولیت این حوادث را به عهده شهرداری انداخت، در تنگنا قرار گیرد.

صربستان و شرکت ساخت و ساز اماراتی ” ایگل هیلز” در سال ۲۰۱۵ توافقی را برای سرمایه گذاری دو میلیارد و ۷۵۰ میلیون یورویی امضا کردند تا این منطقه را که در قرن نوزدهم در ساحل رو سافا نزدیک مرکز شهر بلگراد ساخته شده بود، به یک ساختمان بزرگ مشتمل بر ساختمان های مسکونی و دفاتر و مغازه های تجاری و برجی با ارتفاع حدوداً دویست متر تبدیل کند.

براساس بیانیه مسئولان صربستان، این گروه اماراتی، به طور مستقیم ۳۰۰ میلیون یورو دراین طرح سرمایه گذاری می کند.

هنوز هیچ جزئیاتی درباره سایر هزینه های آن فاش نشده است و همین مساله انتقادهایی را به مبهم بودن این طرح داشته است.