قم – معاون امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه‌ه گفت: خدمات و دستاوردهای حوزه به قدری زیاد است که در یک جلسه نمی‌توان آنها را بیان کرد و روحانیت طی این ۴۰ سال خدمات فراوانی ارائه کرده است.

به گزارش پرس شیعه، حجت الاسلام محمدحسن زمانی غروب شنبه در نشست گزارش دستاوردهای چهل ساله حوزه‌های علمیه که در مجتمع دارالولایه برگزار شد، گفت: رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که دستاوردهای انقلاب بیان شود و لذا لازم است برای خنثی کردن توطئه دشمن که می‌خواهند نظام و دستاوردهای آن را کم ارزش جلوه دهند این کار انجام گیرد.

وی با بیان اینکه انقلاب ما از موفق‌ترین انقلاب‌ها است، عنوان کرد: در طول این سال‌ها توانسته‌ایم در برابر انواع توطئه‌های دشمن ایستادگی کنیم.

معاون امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه افزود: مجموعه خدمات و دستاوردهای حوزه به قدری زیاد است که در یک جلسه نمی‌توان آنها را بیان نمود زیرا روحانیت در طول این ۴۰ سال خدمات فراوانی را ارائه کرده است.

حجت الاسلام زمانی با بیان اینکه یکی از عرصه‌های مهم ورود حوزه عرصه سیاسی بود، بیان کرد: تنها کشوری که انقلاب اسلامی در آن تحقق پیدا کرد ایران بود که انقلاب را با مدل مردم سالاری دینی عرضه کرد و این مدل اکنون در حال گسترش است و کشورهای دیگر از آن الگو می‌گیرند.

وی گفت: در هیچ کشوری این ویژگی حاکمیت فقیه را نداریم و تأسیس نهادهای دیگری چون مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله اقدامات بعد از انقلاب بود.

معاون امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با بیان اینکه امروز حدود ۴ هزار قاضی روحانی در سطح کشور فعالیت دارند، افزود: در نهادهای دیگر چون نیروهای مسلح روحانیون حضور دارند و این در حالی بود که تا قبل از انقلاب حتی وزارتخانه‌های ما فاقد روحانی بود ولی امروز نهادی نیست که یک روحانی در آن نقش آفرینی نکند.

وی گفت: امروز طبق تفاهم‌نامه‌ای که مدیریت حوزه با آموزش و پرورش بسته است از ظرفیت حوزویان در مدارس استفاده می‌شود و امروز حدود ۲ هزار مدرسه آموزش و پرورش از مدارس طرح امین است که در آن یک روحانی مسؤلیت تربیت دانش آموزان را بر عهده گرفته است.

تشکیل ۱۸ انجمن علمی در حوزه علمیه قم

حجت الا سلام زمانی افزود: در حال حاضر ۱۸ انجمن علمی در حوزه علمیه قم شکل گرفته است و یکی از خدمات حوزه‌ها نیز احیا و اجرای قوانین فراموش شده اسلامی در حاکمیت این نظام بوده است.

وی تصریح کرد: مبارزه با جریان‌های انحرافی از دیگر خدمات سیاسی حوزه‌ها بود و حوزه‌های علمیه وارد یک افشاگری دینی شدند که از وقتی دشمن این را فهمید وارد ترور بزرگان ما شد.

معاون امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با بیان اینکه اگر حوزه‌ها این  نقش انقلابی را انجام نمی‌دادند معلوم نبود انقلاب ما ادامه پیدا می‌کرد یا خیر، اظهار کرد: روحانیت نه تنها در بخش ارشادی و تبلیغی بلکه در بخش رزمی وارد شد و ۴۰ هزار طلبه رزمی تبلیغی در جبه‌ها حضور داشتند.

حجت الاسلام زمانی در پایان از وجود ۴۳ امام جمعه شهید، ۲۶ نماینده مجلس روحانی، ۷۲ طلبه غواص شهید، ۱۴۳ فرمانده طلبه، ۱۲۴ آرپی جی زن و ۳۳ روحانی شیمیایی و هزاران جانباز طلبه دوران دفاع مقدس خبر داد و گفت: روحانیون و طلاب ما در دفاع از حرم خوش درخشیدند و تا کنون بیش از ۳۰ نفر از آنها که شهید مدافع حرم شدند شناسایی و در کشور به خاک سپرده شدند.