قم – معاون آموزش حوزه‌های علمیه گفت: حوزه در توجه به مطالعات میان رشته‌ای اسلامی و علوم انسانی که از عرصه‌های مهم جهت پشتیبانی نظام و اسلامی‌سازی علوم است، ورود جدی داشته است.

به گزارش پرس شیعه، حجت الاسلام مهدی رستم‌نژاد غروب شنبه در نشست شنبه‌های انقلاب که با هدف ارائه گزارش دستاوردهای چهل ساله حوزه‌های علمیه در مجمتع دارالولایه برگزار شد، گفت: نزدیک به ۱۴ قرن گذشت تا حوزه به یک کمالی رسید تا توانست حکومت مقتدری را بر مبنای ولایت فقیه شکل دهد.

وی گفت: حوزه علمیه قبل از انقلاب با حوزه بعد از انقلاب از جهات مختلف چون علمی تفاوت‌های زیادی دارد به  عنوان مثال حوزه قبل از انقلاب عرصه حضورش محدود در مساجد و اماکن مذهبی بود و در نظام و دانشگاه و مجلس و نهادهای علمی دخالت و حضوری نداشت اما بعد از انقلاب در تمامی این عرصه می‌بایست ورود پیدا می‌کرد.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه اظهار کرد: حوزه برای اینکه بتواند خود را متناسب با فضای نوپدید و جدید بازسازی کند کارهای جهشی علمی انجام داده است که تنوع مرزهای دانشی و تنوع‌بخشی در رشته‌های تخصصی دینی یکی از این محورهاست، زیرا حوزه باید پاسخگوی نیازهای نظام باشد.

وی با بیان اینکه حوزه‌ای که عمده وقت خود را صرف فقه کرده بود وارد عرصه‌های نو و جدید شد، گفت: امروز می‌توان ادعا کرد حوزه دارای متنوع‌ترین نظام رشته‌ای دانشی در حوزه مطالعات اسلامی است و صدها متخصص و صاحب‌نظر در حوزه مشغول تحصیل و تدریس هستند و هزاران متن و پایان‌نامه آموزشی و دانشی تولید شده است.

حجت الاسلام رستم‌نژاد به تنوع برنامه‌های آموزشی در این سال‌ها اشاره کرد و ابراز داشت: اهتمام جدی به مسئله فقه معاصر و فقه مضاف و حل مسائل جدید فقهی مورد نیاز نظام و جامعه که به دنبال انقلاب شکوهمند اتفاق افتاد از دیگر اقدامات بود.

وی راه‌اندازی کرسی‌های تدریس دروس خارج و سطوح عالی در ده‌ها عرصه جدید فقهی مانند فقه سیاست، طراحی و اجرای ده‌ها رشته تخصصی فقه، تأسیس مراکز متعدد علمی، پژوهشی، تخصصی فقه، برنامه‌ریزی و مشارکت فقها در کنفرانس‌ها و همایش‌های فقهی معاصر در ایران و خارج و تأسیس دفتر مطالعات و تحقیقات فقه معاصر از برخی اقدامات حوزه در این سال‌ها است.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه تصریح کرد: محور دیگر که حوزه در آن ورود داشته  توجه به مطالعات میان رشته‌ای اسلامی و علوم انسانی است که از عرصه‌های مهم جهت پشتیبانی نظام و اسلامی سازی علوم می‌باشد و حوزه در این عرصه ورود جدی داشته و مؤسساتی چون مؤسسه امام خمینی(ره)، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و پژوهشگاه فرهنگ و علوم شکل گرفت.

وی گفت: تبیین معارف دینی و ارائه خدمات در عرصه‌های مورد نیاز جامعه از دیگر کارهای حوزه است که بعد از انقلاب همه زمینه‌ها را فرا گرفت و توقعات جهانی ایجاد کرد.

حجت الاسلام رستم‌نژاد افزود: هیچ وقت به این اندازه حوزه دارای اهل قلم و نویسندگان تراز اول نبوده است و کتاب‌ها و آثار ارزشمند علمی بسیاری در حوزه موجود است و تنوع این کتاب‌ها نشان می‌دهد حوزه گام‌های موفقی را در این زمنه کسب کرده است.

وی به حضور علمی حوزویان و فضلا در عرصه مجلات علمی پژوهشی و علمی ترویجی و تخصصی پرداخت و ابراز داشت: حضور صاحبنظران حوزه در همایش‌های و جلسات علمی داخل و خارج کشور  از دیگر فعالیت حوزه بوده است.