مشاور امور خارجه پاکستان اعلام کرد که عضویت هند به تنهایی در گروه تامین کنندگان هسته ای سبب برهم خودرن توازن در آسیای جنوبی خواهد شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «روزنامه پاکستان»، «سرتاج عزیز» مشاور امور خارجه نخست وزیر پاکستان، ضمن گفتگو با رسانه ها اعلام کرد: اگر چه که روابط ما با کشور هند بهتر نشده اما بدتر هم نشده است و اگر هند اقدام به آغاز مذاکرات صلح کند بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

وی همچنین در مورد حضور پاکستان در گروه تامین کنندگان هسته ای اظهار داشت: در راستای عضویت پاکستان در «ان اس جی» با تمام کشورهای منطقه در ارتباطیم و علاوه بر چین کشورهای دیگری نیز هستند که از حضور پاکستان در گروه تامین کنندگان هسته ای حمایت می کنند.

وی تصریح کرد: امکان این امر که اجلاس پیش روی کره نیز به تعداد کشورهایی که حامی عضویت پاکستان هستند اضافه شود، بسیار زیاد است.

سرتاج عزیز گفت: عضویت هند به تنهایی در گروه تامین کنندگان هسته ای سبب برهم زدن توازن در آسیای جنوبی خواهد شد و ما اجازه چنین امری را نخواهیم داد.

وی همچنین گفت: به محض اینکه هند درخواست رسمی خود را برای عضویت در گروه تامین کنندگان هسته ای ارائه دهد ما نیز برای عضویت در ان اس جی به صورت رسمی درخواست خواهیم داد.

سرتاج عزیز همچنین در مورد عدم امضای پیمان «ان پی تی» مبنی بر منع گسترش تسلیحات هسته ای گفت: باید معیارهای موجود در پیمان ان پی تی تغییر یاید که در صورت انجام چنین امری پاکستان نیز مانند هند صلاحیت لازم برای عضویت در گروه تامین کنندگان هسته ای را خواهد داشت.

سرتاج عزیز همچنین درمورد روابط اسلام آباد با کابل گفت: روابط دو جانبه پاکستان و افغانستان مسئله بسیار پیچیده ای است.

وی افزود: به دلیل اجرای عملیات «ضرب عضب» که در راستای مبارزه با تروریسم در پاکستان در حال اجراست نفوذ ما بر طالبان افغان کاهش یافته است. در نتیجه اسلام آباد به تنهایی نمی تواند روند مذاکرت بین طالبان و دولت افغانستان را پیش ببرد.

وی در ادامه گفت: ما علاوه بر طالبان با سه کشور دیگر حاضر در نشست های چهارجانبه که در جهت تعیین نقشه راه افغانستان تشکیل شده است، یعنی افغانستان، چین و آمریکا نیز در ارتباط هستیم تا بتوانیم برای پیشبرد هر چه سریع تر این مذاکرات و برقراری امنیت و ثبات در منطقه اقدامات لازم را انجام دهیم.