فرمان اصلاحات انتخاباتی رئیس جمهور افغانستان برای دومین بار از سوی نمایندگان مجلس این کشور رد شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «رصد»، پس از اعلام نظر برخی از اعضای کمیسیون‌ های مجلس، فرمان اصلاح انتخاباتی «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان به رای‌ گیری گذاشته شد که نمایندگان، با اکثریت آرا این فرمان را رد کردند.

شماری از اعضای کمیسیون‌ های مجلس افغانستان که موافق و مخالف فرمان اصلاح انتخاباتی «اشرف غنی» بودند نیز در این جلسه دیدگاه‌ های خود را بیان کردند.

نمایندگان موافق، بر این باور بودند که با توجه به نشست‌ های بین‌ المللی که قرار است در آینده در مورد افغانستان برگزار شود؛ این فرمان باید مورد تصویب قرار گیرد چون کمک‌های مالی کشورهای خارجی منوط به اصلاحات انتخاباتی در افغانستان است.

نمایندگان مخالف هم، تصویب این فرمان انتخاباتی را خلاف قانون اساسی افغانستان خواندند و به این موضوع نیز اشاره کردند که دولت افغانستان باید در مدت ۳۰ روز فرمان را برای تصویب به مجلس ارسال می‌کرد؛ اما پس از گذشت ۴۸ روز، فرمان در مورد قانون اصلاحات انتخاباتی به مجلس نمایندگان ارسال شده است.

در جلسه امروز مجلس، ۱۵۳ نماینده حضور داشتند که از این میان، ۲۷ نفر در رای‌ گیری کارت سبز بالا بردند و ۱۲۶ عضو حاضر دیگر، کارت قرمز نشان دادند.

فرمان ریاست‌ جمهوری افغانستان در مورد قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌ های کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی، روز شنبه هفته گذشته نیز در دستور کار مجلس افغانستان قرار گرفته بود که بحث‌ های نمایندگان در مورد این فرمان، بدون نتیجه باقی‌ ماند و قرار شد که کمیسیون‌های مجلس در مورد این فرمان انتخاباتی جلسه تشکیل دهند.

در این جلسه که روز گذشته برگزار شد، نه کمیسیون خواستار رد و شش کمیسیون دیگر خواستار تعدیل و تایید این فرمان شده بودند.

این دومین بار است که فرمان «اشرف غنی» با موضوع اصلاحات انتخاباتی به مجلس نمایندگان ارسال و رد می‌شود.