مسئولان امنیتی کابل اعلام کردند: در درگیری‌ های مرزی امروز نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در خط مرزی بندر تورخم، نیروهای امنیتی پاکستان ۴۴ نفر تلفات داده اند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «رصد»، بر اساس اطلاعات یک منبع امنیتی که نخواست نامش فاش شود در درگیری بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در خط مرزی «تورخم» ۲۱ نظامی پاکستانی کشته و ۲۳ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

این منبع در ادامه افزود که این درگیری‌ها حوالی ساعت ۹ شب گذشته شروع شده و تا ساعت ۲ صبح ادامه داشته که در پی مقاومت نیروهای امنیتی افغانستان، نظامیان پاکستانی مجبور به عقب نشینی می‌شوند.

این منبع امنیتی در ادامه تصریح کرد: در این درگیری، یک نظامی افغانستانی کشته و ۵ نظامی دیگر به صورت سطحی زخمی شده اند.

یکی از مسئولان امنیتی ولایت ننگرهار گفت: این درگیری‌ها زمانی آغاز شد که نظامیان پاکستانی درگیریهای مرزی را با عبور از خطر صفر مرزی بندر تورخم به داخل خاک افغانستان، کشانده بودند.

این منبع امنیتی در ادامه افزود: وقتی نظامیان پاکستانی درگیریهای مرزی را به داخل خاک افغانستان آوردند، نیروهای امنیتی افغانستان مانع این اقدام شدند اما نیروهای امنیتی پاکستان اقدام به تیراندازی کردند.

به گفته این منبع امنیتی، نیروهای امنیتی افغانستان در مرحله نخست سلاح سنگین در دست نداشتند و بعد با رسیدن نیروهای کمکی به مقاومت و دفاع پرداختند که در نتیجه، نیروهای پاکستانی مجبور به عقب‌نشینی شدند.

لازم به ذکر است پاکستان قوانین سختگیرانه‌ ای را در برابر افغانستان در بندر تورخم وضع کرده که عبور اتباع افغانستان از این نقطه مرزی، بدون اخذ روادید ممکن نیست.

مسئولان افغانستان می‌گویند، پیش از این که درگیری مرزی بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان شروع شود، مسئولان پاکستانی مرز تورخم را برای چند روز به روی اتباع افغانستان بسته بودند، اما وقتی دیدند این اقدام هیچ آسیب اقتصادی به افغانستان وارد نمی کند، دست به درگیری نظامی زدند.

آمار اعلامی از سوی کابل در حالی است که اسلام آباد اعلام کرده در این درگیری مرزی تنها یک نفر از نیروهای پاکستان زخمی شده است.