وزارت خارجه پاکستان در پی درگیری بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در مرز «تورخم» کاردار افغانستان را احضار کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه «پاکستان»، وزارت خارجه پاکستان پس از درگیری مرزی بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در مرز «تورخم»، کاردار افغانستان در اسلام آباد را فراخواند و مراتب اعتراض دولت پاکستان را به وی ابراز داشت.

«عمر زاخیلوال» سفیر افغانستان در اسلام آباد این روزها در افغانستان بسر می برد.

گزارشهای منابع امنیتی افغانستان حاکی از آن است که در درگیری شب گذشته بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان ۲۱ نظامی پاکستانی کشته و ۲۳ تن زخمی شده اند.

این در حالیست که رسانه های پاکستانی اعلام کرده اند در این درگیری فقط یک نظامی پاکستانی زخمی شده است.

روابط افغانستان و پاکستان از زمانی رو به افول گذاشت که پس از برگزاری پنج دور مذاکرات مقدماتی چهار جانبه صلح افغانستان در اسلام آباد و کابل، گروه طالبان در مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان حضور نیافت و دولت افغانستان اعلام کرد پاکستان به تعهدات خود در مورد کشاندن گروه طالبان به پای میز مذاکره عمل نکرده است.

از سویی دیگر نیروهای امنیتی پاکستان در چند روز اخیر مرز «تورخم» را بروی اتباع افغانستانی بسته بودند و اعلام کرده بودند که اتباع این کشور پس از اخذ روادید می توانند به پاکستان سفر کنند. این اقدام پاکستان پس از آن صورت گرفت که «ملا اختر منصور» رهبر سابق طالبان در حمله هوایی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در منطقه «نوشکی» ایالت بلوچستان پاکستان کشته شد.

اسناد و مدارکی که از خودروی حامل «ملا اختر منصور» بدست آمد نشان داد که ملا اختر منصور با نام مستعار «ولی محمد» دارای گذرنامه و کارت شناسایی پاکستانی بوده است. در پی این رویداد «چودری نثار علی» وزیر کشور پاکستان تعدادی از مدیران ارشد و کارمندان سازمان ثبت احوال پاکستان «نادرا» را برکنار کرد.