دهمین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و کلیسای واتیکان در ایتالیا با عنوان «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ کدام رویکرد به دین؟» دوم آذرماه امسال در رم برگزار می شود.

به گزارش پرس شیعه؛ در جریان سفر قهرمان سلیمانی، معاون آموزشی پژوهشی و همچنین سرپرست مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های این سازمان به کشور ایتالیا، وی همراه با اکبر قولی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا، با حضور در محل شورای پاپی گفتمان بین‌الادیان در شهر رم، با کاردینال توران، قائم‌مقام پاپ، مونسینیور آیوزو، رییس شورای پاپی گفتمان بین‌الادیان و مونسینیور عکاشه، دبیر این شورا دیدار و در نشست مشترک گروه نمایندگی گفتمان بین‌الادیان واتیکان و سازمان شرکت کرد.

در این نشست طرفین پس از بیان نظرات و پیشنهادات خود، در خصوص چگونگی برگزاری دهمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و کلیسای واتیکان، به توافق رسیدند.

بر مبنای این مذاکرات، «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ کدام رویکرد به دین؟» به عنوان سرفصل اصلی دهمین دوره اجلاس گفتمان بین‌الادیان ایران و واتیکان انتخاب شد و «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ دلایل حامیان و عاملان آن؛ موضع و پاسخ دین؛ نقطه نظر کاتولیکی/ اسلامی» و «رویکرد خردمندانه به دین: نشان امید برای بشریت مجروح؛ رویکرد اسلامی/کاتولیکی» و «بشریت و خانه مشترک آن؛ سهم دین برای داشتن جهانی بهتر؛ چشم‌انداز اسلامی/ کاتولیکی» نیز به عنوان موضوعات جانبی انتخاب شدند.

همچنین بر اساس این توافقات، اجلاس طی روزهای دوم و سوم آذر، در شهر رم برگزار خواهد شد.

تعداد شرکت‌کنندگان طرفین نیز حداکثر ۱۲ نفر تعیین شد که به طور نمادین یادآور شمار حواریون عیسی مسیح (ع) و امامان معصوم (ع) است.

علاوه بر این زبان اجلاس نیز فارسی و انگلیسی و در صورت نیاز ایتالیایی و فرانسوی خواهد بود.

همچنین مقرر شد که این اجلاس به صدور یک بیانیه مشترک بینجامد که توسط دو نماینده از طرفین تألیف خواهد شد. انتشار کتاب مجموعه مقالات این نشست دینی به زبان‌های فارسی و انگلیسی، از دیگر مصوبات این دیدار بود.

بنابراعلام این خبر، نهمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفتگوی ادیان واتیکان با عنوان «‌گفت‌وگوی سازنده‌ی مسلمانان و مسیحیان برای مصلحت جامعه»، آذرماه سال ۱۳۹۳ در تهران برگزار شد.