حجت الاسلام مشکوری با بیان این که ماه رمضان فرصت مناسبی برای پرهیز از گناهان و گرایش به معنویات است، گفت: حاکم شدن فضای معنوی در جامعه، رشد اخلاقیات و ایجاد امنیت روانی و اجتماعی در کشور از آثار و برکات ماه رمضان است .

به گزارش پرس شیعه به نقل از رسا، حجت الاسلام محمد حسین مشکوری، مدیر کانون خورشید؛ اولین مرکز ترویج رسانه ای معارف غدیر و صحیفه سجادیه، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، ‌‌‌به بررسی تأثیر فردی و اجتماعی روزه‌داری پرداخت و گفت: امام سجاد(ع) در دعای ۴۴ صیحفه سجادیه ماه رمضان را به تشریح فضایل و برکات پرداخته است و در این دعا، ماه رمضان را بهترین ماه‌های سال بیان کرده است.

حجت الاسلام مشکوری بیان کرد: در این ماه خداوند برای بندگان فرصت‌های ویژه‌ای را برای بهره­ گیری معنوی ایجاد کرده است، بر اساس روایات، ادعیه و مناجات‌های ائمه اطهار(ع) خواندن یک آیه قرآن ثواب ختم قرآن را دارد و همچنین خواب و نفس کشیدن در این ماه عبادت محسوب می‌شود.

مدیر کانون خورشید ابراز کرد: امیرمؤمنان از پیامبر اکرم(ص) درباره بهترین عمل در ماه مبارک رمضان سؤال کرد، ایشان فرمودند که پرهیز از گناهان بهترین عمل در این ماه است، بنابراین مؤمنان باید در تمام ماه‌های سال از محرمات اجتناب کنند، اما در ماه رمضان باید اهتمام ویژه‌ای برای دوری از گناهان داشته باشد.

حجت الاسلام مشکوری با بیان این که ماه رمضان فرصت مغتنمی برای پرهیز از گناهان و ترک محرمات است، افزود: زمانی که انسان رنج تشنگی و گرسنگی را تحمل می‌کند، سبب می‌شود که جسم و روح انسان برای عبادت آمادگی بیشتری کسب می‌کند و گرایش به معنویات در وجود انسان افزایش می‌یابد.

مدیر کانون خورشید به بیان سیره عالمان دینی در سیر و سلوک الهی پرداخت و عنوان داشت: عالمان و عرفان دینی برای این که روحیه عبادت را به دست بیاورند، همیشه در حال روزه‌داری بسر می‌‌برند، زیرا زمانی که جسم انسان سبک شود، گرایش به معنویت، زهد و عبادت در انسان افزایش پیدا می‌کند.

وی در ادامه سخنانش به ابعاد اجتماعی روزه‌داری در جامعه اشاره و اظهار کرد: در ماه رمضان تمامی افراد جامعه به دنبال انجام اعمال مثبت و دوری از گناهان هستند و همین مسأله سبب حاکم شدن فضای معنوی در جامعه، رشد اخلاقیات و ایجاد امنیت روانی و اجتماعی در کشور می‌شود و بر اساس آمار رسمی در ماه رمضان میزان جرم و جنایت در جامعه به گونه چشمگیری کاهش می‌یابد.

مدیر کانون خورشید درباره روزه گرفتن نوجوانان در ماه مبارک رمضان بیان کرد: امسال با توجه به این که ماه رمضان طولانی و با فصل تابستان همزمان شده است، مناسب است که کودکان و نوجوانانی که برای نخستین بار روزه می‌گیرند، تلاش و فعالیت‌ها روزانه خویش را در این ماه کمتر کنند و به جای پرداختن به اعمال مستحبی زیاد، به گرفتن روزه‌ تا پایان این ماه اهتمام ویژه‌ای داشته باشند