بررسی های تازه پژوهشگران ناسا نشان می دهد شرایط سخت و دشوار حاکم بر فضا موجب جهش ژنتیکی باکتری ها می شود و این امر ممکن است مشکلاتی را برای فضانوردان ایجاد کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از نیواطلس، پیش از این ناسا بررسی هایی را برای پی بردن به تاثیر اقامت در فضا بر روی ژن های انسان انجام داده بود و انجام این بررسی ها بر روی باکتری ها نشان می دهد که آنها در فضا دچار جهش ژنتیکی می شوند.

باکتری ها بر خلاف تصور انسان ها قادر به زندگی و تداوم حیات در شرایط بسیار دشوار بوده و می توانند به سرعت خود را با شرایط جدید تطبیق داده و از خطرات جان سالم به در ببرند. همین مساله موجب افزایش توانایی باکتری ها برای مقابله با آنتی بیوتیک ها هم شده است.

مهم ترین چالش ناشی از جهش ژنتیکی باکتری ها به فضانوردانی مربوط می شود که در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی می کنند. البته فضای زندگی این افراد کاملا کنترل شده است، اما باکتری های ارتقا یافته در صورت نفوذ به این ایستگاه می توانند مشکل ساز شوند.

دو باکتری که در جریان این آزمایش مورد بررسی قرار گرفته اند، taphylococcus aureus  و  Bacillus cereusنام دارند و اولی بر روی پوست انسان زندگی کرده و معمولا بی خطر است اما جهش ژنتیکی ممکن است آن را به یک باکتری خطرناک مبدل کند. دومین باکتری هم معمولا در خاک زندگی می کند و آن هم در حالت عادی خطر چندانی برای سلامت انسان ندارد. قرار است با انجام بررسی های بیشتر اطلاعات مفصل تری در مورد خطرات احتمالی جهش ژنتیکی این باکتری ها بر روی فضانوردان به دست آید.