آمریکا در طرح جدید خود برای ادامه حضور نظامی در افغانستان اعلام کرده به کمک متحدان خود سالانه ۵ میلیارد دلار برای تامین امنیت و آموزش نیروهای ارتش این کشور هزینه می کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، یک مقام ارشد نظامی در وزارت دفاع آمریکا گفته است این کشور برنامه ای برای تامین امنیت افغانستان تا سال ۲۰۲۰ ارائه کرده است که برای تامین هزینه های آن به کمک متحدان خود نیاز دارد.

بر اساس این طرح قرار است آمریکا به کمک متحدان خود سالانه ۵میلیارد دلار برای تامین امنیت و آموزش نیروهای ارتش افغانستان هزینه کند. قرار است موضوع امنیت افغانستان در برابر طالبان با حضور کشورهای عضو ناتو در نشست ورشو بررسی شود.

ژنرال «اسکیپ دیویس» فرمانده ارشد نظامیان آمریکایی روز دوشنبه در کابل به خبرنگاران گفت: دولت آمریکا این برنامه را تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد. وی اظهار امیدواری کرد وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو و متحد آمریکا در نشست ورشو از هزینه های تامین امنیت در افغانستان حمایت کنند.

کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۱۲ اعلام کرده بودند که قصد دارند حمایت مالی خود را از جنگ افغانستان کاهش دهند. ناتو می گوید قصد دارد به تدریج نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

دولت آمریکا متعهد شده است ۳/۵ میلیارد دلار از این هزینه را پرداخت کند. خود دولت افغانستان توانایی پرداخت سالانه ۴۰۰ میلیون دلار از این مبلغ را دارد. آمریکا انتظار دارد بقیه هزینه ها را متحدانش در ناتو تامین کنند.

به گفته ژنرال دیویس در طرح جدید پنتاگون نیروهای نظامی و پلیس افغانستان به ۳۵۲ هزار نفر افزایش می یابند.