وزارت خارجه افغانستان پس از درگیری مرزی بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در مرز تورخم سفیر پاکستان را احضار کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «افق»، وزارت خارجه افغانستان «سید ابرار حسین» سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد و مراتب اعتراض خود را در رابطه با درگیری بین نیروهای امنیتی دو کشور در مرز «تورخم» به وی اعلام کرد.

«نصیر احمد اندیشه» معاون مالی و اداری وزارت خارجه افغانستان، با سفیر پاکستان گفتگو نموده و با انتقاد از نیروهای مرزی پاکستان گفته است که ساختن تاسیسات نظامی در خط مرزی خلاف موازین بین المللی بوده و با توافقات میان دو کشور مطابقت ندارد.

وی در ادامه اظهار داشته است که نیروهای مرزی افغانستان خواستار جنگ و تنش در مرز دو کشور نیستند و نیروهای امنیتی پاکستان نیز باید از چنین اقداماتی جلوگیری نمایند.

یکشنبه شب نظامیان مرزی پاکستان و افغانستان زمانی با هم درگیر شدند که نیروهای امنیتی پاکستان قصد ساخت تاسیسات نظامی را داشتند.

به گفته مقامات نظامی افغانستان این درگیری پس از حمله مسلحانه نیروهای امنیتی پاکستان آغاز شد که در جریان درگیری یک نظامی افغانستانی کشته و شش تن دیگر زخمی شدند. از پلیس مرزبانی پاکستان نیز شش تن کشته و یازده تن دیگر زخمی شده‌ اند.

روز گذشته نیز نیروهای پاکستان با شلیک راکت به طرف خاک افغانستان باعث زخمی شدن چهار غیرنظامی شدند. پس از آن بین دو طرف درگیری بوجود آمد، گفته می‌شود این درگیری پایان یافته است.

لازم به ذکر است وزارت خارجه پاکستان نیز روز گذشته کاردار افغانستان را احضار و مراتب اعتراض دولت پاکستان را در خصوص درگیری نیروهای امنیتی افغانستان با نیروهای امنیتی پاکستان به وی ابراز نمود و خواستار پایان یافتن این نوع درگیریها شد.