قم – امام جمعه قم، دیدار مردم قم در روز ۱۹ دی با رهبر معظم انقلاب را برای این شهر تاریخی و به یادماندنی دانست و گفت: ایشان قیام ۱۹ دی مردم قم را نقطه عطفی برای انقلاب اسلامی نامیدند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در مصلای قدس این شهر برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن روز میلاد حصرت زینب کبری(س) اظهار داشت: حضرت زینب(س) تحت تعلیم سه شخصیت بزرگ از جمله پیامبر اکرم(ص)، امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) رشد کرده است و همین امر موجب شد تا به درجات عالی دست یابد.

وی افزود: حضرت زینب(س) در فصاحت، بلاغت و سخاوت و همچنین در شجاعت شبیه‌ترین افراد به حضرت علی علیه السلام بودند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: حضرت زینب(س) برای جامعه امروز ما الگو و برای جامعه زنان ما الگوی عفاف و حجاب است و کسانی که در پیرو اهل بیت(ع) هستند باید از ایشان الگو برداری کنند و ایشان الگوی گذشت، ایثار، صبر و مهربانی و محبت هستند.

پرستاران حضرت زینب (س) را الگوی خود قرار دهند

وی افزود: روی میلاد حضرت زینب(س) به نام روز پرستار نامگذاری شده و پرستاران عزیز نقش بزرگی در جامعه ایفا می‌کنند که در اینجا به پرستاران می‌گوییم که زینب کبری(س) را در همه حالات از حمله عبادت، عرفان، ایثار، صبر و گذشت الگو قرار دهند.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دوران انقلاب اسلامی، بیان داشت: شهدای فدائیان اسلام در فضای غبارآلود و طاغوت خودگذشتگی کردند و تا پای جان برای حاکمیت اسلام ایستادند و دعوت حق را لبیک گفتند و به دست طاغوت زمان به شهادت رسیدند که یاد و خاطره شهدای بزرگ و پیشکسوتان عرصه مبارزه و شهادت را گرامی می‌داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دیدار مردم قم با رهبر معظم انقلاب، بیان داشت: این روز یک روز تاریخی و به یاد ماندنی برای مردم قم و استان است که مردم قم برای چندمین بار توفیق حضور در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی را یافتند که در اینجا از همه کسانی که در این زمینه هماهنگی‌های لازم را به عمل آوردند تشکر می‌کنیم.

امام جمعه قم ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانات خود به اهمیت جایگاه شهر قم اشاره کردند و بر مراقبت از کم رنگ شدن روحیه انقلابی در این شهر تأکید کردند.

توجه متولیان فرهنگی قم به بیانات رهبری

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری این شخصیت بزرگ، قم و قیام ۱۹ دی مردم قم را نقطه عطفی برای انقلاب اسلامی نامیدند و قم را شهر، مرکز و مادر انقلاب برشمردند که قمی‌ها باید به خود ببالند که رهبر معظم انقلاب چنین تعبیراتی را در مورد این شهر بیان کردند.

آیت الله حسینی بوشهری افزود: رهبر معظم انقلاب در این دیدار به موضوعی اشاره کردند که باید به آن پرداخت؛ گاهی در خیابان‌های قم صحنه‌های دیده می‌شود که متدینین از آن رنج می‌برند و متولیان فرهنگی باید این نکته مقام معظم رهبری را مورد توجه قرار دهد.

وی گفت: ۷۰ تشکل حوزوی و مردمی به دغدغه‌هایی که رهبر معظم انقلاب در این دیدار مطرح کردند لبیک گفتند و اعلام آمادگی کردند.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشت: خیابان‌ها، رفت و آمدها، حجاب و عفاف و همچنین عرصه‌های دیگر قم همانند بازار باید در تراز انقلاب اسلامی باشد و همه مجموعه‌ها در قم از روحانیت و غیره باید متناسب با انقلاب اسلامی رفتار کنند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در این دیدار به مسئولان نیز توصیه‌هایی داشتند و فرمودند باید وضع معیشتی مردم مورد توجه باشد چرا که این مردم هستند که در صحنه‌های انقلاب حضور دارند.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که باید به اقشار ضعیف جامعه توجه کرد چرا که دشمن در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده است تا نارضایتی‌ها را رسانه‌ای کنند و مردم را در برابر نظام قرار دهند که مردم باید در این زمینه مراقب باشند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که مسئولان باید قدر مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی را بدانند و در این زمینه باید از رفتار خود مراقبت کنند و از اسراف و اشرافی‌گری پرهیز کنند و شجاعت و عقلانیت را سرلوحه قرار دهند و در برابر دشمنان ایستادگی کنند.

استفاده مسئولان از حضور جوانان در عرصه‌های مختلف

امام جمعه قم عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب توصیه کردند که مسئولان از حضور جوانان در عرصه‌های مختلف استفاده کنند و حتی از بلندپروازی آنها نیز نهراسند.

وی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری به حضور مردم در عرصه انقلاب، افزود: راهپیمایی روز ۲۲ بهمن نزدیک است و حضور دشمن شکن مردم در این روز تودهنی محکمی بر دهان آمریکا و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی است.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: رهبر معظم انقلاب افزودند که نباید به تهدیدها و تحریم‌ها و به قول و امضای دشمن اعتماد کرد و فرمودند دشمنان گاهی سخنانی به زبان می‌آورند که به سخن انسان‌های دلقک شباهت دارد.

وی بیان داشت: رهبر معظم انقلاب تصریح کردند که ملت ایران از سد تحریم‌های دشمنان عبور می‌کند و در تاریخ ماندگار می‌شود.