عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس به تشریح محورهای گفتگوی رهبران این جنبش با هیئت امنیتی مصر پرداخت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس به تشریح محورهای گفتگوی رهبران این جنبش با هیئت امنیتی مصر پرداخت.

خلیل حیه در گفتگو با شبکه ماهواره ای الاقصی تصریح کرد که در این دیدار، ۳ پرونده مورد بحث و بررسی قرار گرفت: چالش های پیش روی مسئله فلسطین و اقدامات لازم برای پایان دودستگی و اختلافات داخلی، اوضاع ملی در غزه و تفاهمات حاصل شده برای شکستن محاصره این باریکه تحت نظارت طرف های منطقه ای و بین المللی.

حیه اشاره کرد که طرفین در این دیدار، در مورد چالش های پیش روی مسئله فلسطین به ویژه قدس اشغالی، حق بازگشت، اقدامات و تجاوزات رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و اقدامات مجازاتی تشکیلات خودگردان علیه شهروندان فلسطینی از جمله تعقیب و بازداشت آنها در شرایطی که نیاز مبرم به تحقق وحدت ملی وجود دارد، بحث و تبادل نظر کردند.

وی اظهار داشت که در شرایط فعلی فلسطین، تحقق وحدت ملی با تکیه بر شراکت حقیقی در تمامی زمینه ها و اجرای صادقانه و امانت دارانه توافقنامه های آشتی ملی با تکیه بر توافق سال ۲۰۱۱ امری ضروری و مبرم است.

این رهبر حماس اظهار داشت که در سایه رکود ایجاد شده در پرونده آشتی ملی، نیاز به تفکر در مورد مسائلی جدید با تکیه بر گفتگوی جامع ملی است و اینکه مصر اطمینان پیدا کند که محمود عباس و تیم وابسته به او برای بازسازی ساختار سیاسی فلسطین جدیت دارند.

خلیل حیه خاطرنشان کرد که دومین پرونده، اوضاع ملی در غزه است و ما تاکید کرده ایم که اوضاع ملی در غزه برقرار است و ما به تمامی گروه ها و جریان های ملی فلسطینی احترام می گذاریم.

حیه افزود که غزه میدان آزادی های عمومی است اما بعضا برخی مشکلات به دلیل بعد امنیتی اوضاع را تا حدودی برهم می زند اما ما آماده همکاری با تمامی گروه ها و جریان های ملی فلسطینی هستیم.

وی تاکید کرد که طرفین به عنوان سومین پرونده، موضوع تفاهمات حاصل شده برای شکستن محاصره غزه تحت نظارت مصر، قطر و سازمان ملل را بررسی کردند که طی آن حماس به تشریح تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان به ویژه شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز بازگشت حتی در فاصله چندصد متری موانع مرزی که بعضا به شهادت شماری منجر خواهد شد و طفره رفتن این رژیم از اجرای تفاهمات حاصل شده، پرداخت.

خلیل حیه عنوان کرد که ما به طرف مصری ابلاغ کرده ایم که مادامی که رژیم صهیونیستی به تفاهمات حاصل شده برای آتش بس پایبند باشد، ما نیز خواهیم بود.

از سوی دیگر، حیه اظهار داشت که گذرگاه زمینی رفح بازخواهد ماند و همانگونه که عبدالفتاح سیسی و عباس کامل رئیس جمهور و وزیر اطلاعات مصر وعده داده اند، بسته نخواهد شد.

وی تاکید کرد که ملت فلسطین به تحرکات و تلاش های خود تا تحقق اهداف و خواسته هایش ادامه می دهد و نه محاصره و نه مجازات های عباس نمی تواند ملت فلسطین را از مسیر اصلی خود دور کند.

لازم به ذکر است که هیئت امنیتی مصر که اخیرا به نوارغزه سفر کرده بود، پس از دیدار با رهبران گروه های فلسطینی و دو مرتبه دیدار با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس، روز جمعه این باریکه را ترک کرد.