تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) با اشاره به اینکه خود کفایی در عرصه تولیدات کشاورزی کشور را از بیگانه بی‌نیاز کرده و موجب بی اثر شدن برخی از ابعاد تحریم علیه کشور می شود، گفت: جهاد کشاورزی از ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام و المسلمین سید محمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) پیش از ظهر امروز در دیدار با مدیر کل جهاد کشاورزی قم با اشاره به اینکه مبحث کشاورزی و تولیدات کشاورزی در هر کشور یکی از مباحث پایه محسوب شده و حیات انسانی، سیاسی و اقتصادی یک کشور به آن وابسته است، گفت: اگر کشوری نتواند در تولید نیازهای کشاورزی پایه‌ای خود خودکفا بوده و به وارادات وابسته باشد ممکن است در اثر تحریم بیگانگان مجبور به تسلیم یا حتی از دست دادن حیات سیاسی و انسانی خود شود.

وی افزود: بر همین اساس رهبر معظم انقلاب در تحقق اقتصاد مقاومتی تأکید ویژه ای بر جهاد کشاورزی داشته و این عرصه را یکی از ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی دانسته و همواره از مسؤولان می‌خواهند که در عرصه تولید محصولات کشاورزی پایه‌ای و اساسی خودکفا شویم.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) با بیان اینکه در سال‌های اخیر واردات بی رویه محصولات کشاورزی اقتصاد کشاورزی را تخریب کرده و موجب ناامیدی کشاورزان شده است، تصریح کرد: دولت باید از واردات بی رویه محصولات کشاورزی از کشورهای بیگانه به جز در حکم ضرورت خودداری کند زیرا این کار موجب بدبینی و بی اعتمادی مردم به نظام شده و موجب افزایش خسارت به کشاورزان می شود.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی با تأکید بر اینکه شفاف سازی در عرصه های مختلف از جمله در عرصه کشاورزی مفید است، ادامه داد: اگر مردم در جریان واردات یک کالا و ضرورت واردات قرار گیرند به طبع در صورت اقدام دولت بدبین نخواهند شد در حالی که اگر دولت بدون اطلاع مردم اقدام به واردات یک کالا کند زمینه بدبینی مردم در اثر پخش شایعات افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به شرایط اقلیمی کشور نیاز است که فعالیت‌های کشاورزی و کاشت محصولات متناسب با شرایط آب و هوایی و نیاز بازارهای جهانی صورت گیرد، گفت: در حال حاضر کاشت بعضی از محصولات در کشور به دلیل مصرف بالای آب و قیمت پایین مقرون به صرفه نیست به همین دلیل نیاز است که کشاورزان در این عرصه راهنمایی و هدایت شوند.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) با اشاره به اینکه سازمان جهاد کشاورزی نام جهادی بر خود دارد، تصریح کرد: پرهیز از گناه و تلاش همه جانبه برای رسیدن خودکفایی دو رکن مهم فعالیت جهادی است و مردم از جهاد کشاورزی انتظار دارند کشاورزان را به صورت جهادی در راه رسیدن به خودکفایی یاری کنند.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی یادآور شد: با توجه به اینکه استان قم در عرصه های دینی و اعتقادی برای سایر استان های کشور الگو است امیداوریم که جهاد کشاورزی این استان با فعالیت صادقانه و جهادی بتواند الگوی سایر استان ها باشد.