وزیر نفت با اشاره به اینکه صادرات ۱۷۰هزار بشکه نفت در دولت قبل به ۲میلیون بشکه رسیده، درخصوص برخی انتقادات درباره مناقصات سربسته نفتی، تصریح کرد: بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات به خوبی بر وضعیت موجود نظارت دارند.

به گزارش پرس شیعه؛ بیژن نامدار زنگنه در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، با ارائه گزارشی درخصوص حوزه نفت و گاز کشور گفت: ذخایر اثبات شده نفت ایران ۱۵۸ میلیارد بشکه است که ایران را در رده سوم جهان پس از ونزوئلا و عربستان قرار داده است.

وزیر نفت با بیان اینکه ذخایر گاز ، ۳۴ تریلیون مترمکعب است، افزود: این مقدار ۱۸ درصد از ذخایر جهان را شامل می‌شود که ایران در این زمینه رتبه اول جهان را دارد و روسیه و قطر پس از ایران قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به میزان تولید نفت و گاز در کشور ادامه داد: در سال ۲۰۱۴ ایران ۲۰۰ میلیارد مترمکعب گاز تولید کرده که پس از آمریکاو روسیه در رتبه سوم جهانی در تولید گاز قرار می‌گیرد و در تولید نفت پس از عربستان، روسیه، آمریکا، چین و عراق در رتبه پنجم و ششم جهانی قرار می‌گیرد.

۵۰ درصد افزایش تولید در پارس جنوبی در سال ۹۴

زنگنه با بیان اینکه در زمانی که سکانداری وزارت نفت را برعهده گرفتم علی‌رغم اینکه ۱۷ فاز پارس جنوبی نیمه تمام و در دست اجرا بود، کشور با کمبود گاز روبرو بود، اظهار کرد: در فصول گرم بهار و تابستان، نیروگاه‌های کشور سوخت مایع مصرف می‌کردند که شاخص وضعیت گاز کشور مقدار مصرف سوخت نیروگاه‌ها و ترکیب مصرف نیروگاه‌ها است.

وی افزود: مقدار متوسط تولید ما در پارس جنوبی در سال ۹۱ در حدود ۲۴۱ میلیون مترمکعب بوده که در سال ۹۴ به حدود ۳۵۴ میلیون مترمکعب رسیده که در واقع ۵۰ درصد افزایش تولید داشته‌ایم.

این عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: این سبب شده علی‌رغم اینکه هر سال نیروگاه‌ها ۹ درصد افزایش مصرف گاز دارند، در سال ۹۲ نیروگاه‌های ما ۲۷ میلیارد لیتر سوخت مایع به ارزش ۱۸ میلیارد دلار مصرف کردند و ۴۳ درصد کل مصرف سوخت آنها، سوخت مایع است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۳ این مقدار ۴۳ درصد به ۱۸ درصد کاهش یافته است، افزود: این موفقیت بزرگی است که به دست آمده و سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها که در سال ۹۲ در حدود ۳۶ میلیارد مترمکعب بود، سال جاری به نزدیک ۷۰ میلیارد مترمکعب می‌رسد که تقریباً دو برابر شده و موفقیت بزرگی برای کشور حاصل می‌کند.

صادرات نفت خام از کمتر از یک میلیون بشکه در سال ۹۲ به بیش از ۳٫۸ میلیون بشکه رسیده است

وزیر نفت با بیان اینکه با اجرای طرح پیمایش مصرف نفت و گاز کاهش زیادی داشته است، اظهار کرد: تولید نفت خام در ۵ ماهه نخست سال ۹۲ در حدود ۲٫۷ بشکه در روز بوده و صادرات آن کمتر از یک میلیون بشکه که اکنون در خرداد ۹۵ و در شرایط رفع تحریم ها به بیش از ۳٫۸ میلیون بشکه رسیده است و دو برابر شده است.

زنگنه افزود: تولید میعانات گازی در ابتدای کار دولت ۳۸۰ بشکه در روز که الان نزدیک به ۶۰۰ بشکه در روز رسیده است.

وی با بیان اینکه در افزایش تولید نفت تمرکز بر روی میادین مشترک نفتی غرب کارون است، افزود: تولید در پایان خردادماه در این منطقه به بالای ۲۰۰ هزار بشکه خواهد رسید.

وزیر نفت ادامه داد: در تولید پتروشیمی در شروع سال ۹۲ در حدود ۴۰٫۶ میلیون تن تولید و صادرات آن ۱۲٫۸ میلیون تن بوده است که در سال ۹۴ به ۴۶ میلیون تن و صادرات آن به ۱۸٫۷ میلیون تن افزایش یافته است که صادرات آن ۴۶ درصد افزایش یافته است.

این عضو کابینه دولت روحانی با اشاره به میزان گاز تحویلی به پتروشیمی‌ها و خوراک آنها افزود: نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از ۳۵ میلیون تن در سال ۹۲ به ۴۳ میلیون تن در سال ۹۴ افزایش یافته است و ما هیچگونه محدودیتی برای مصرف گاز آنها در نظر نگرفتیم.

تا سال ۹۶ تعداد زیادی از پتروشیمی‌های کشور به بهره‌برداری می‌رسند

وی با بیان اینکه امسال یک سال استثنایی برای پتروشیمی کشور است، افزود: تا سال ۹۶ تعداد زیادی از پتروشیمی‌های کشور به بهره‌برداری می‌رسند و تاکنون پتروشیمی لرستان و مهاباد به بهره‌برداری رسیده‌اند و مقدار تولید ما را به ۵٫۷ میلیارد دلار سال ۹۰ افزایش می‌دهد.

زنگنه با بیان اینکه خیز وزارت نفت برای دو برابر کردن تولید پتروشیمی در پایان برنامه ششم توسعه است، افزود: این رقم مقرر شده که تولید را از ۲۰ میلیارد دلار به ۴۰ میلیارد دلار در پایان برنامه ششم توسعه برسانیم.

در ۷ کلانشهر بنزین با استاندارد یورو ۴ توزیع می‌شود

وی با اشاره به اینکه در ۷ کلانشهر بنزین با استاندارد یورو ۴ توزیع می‌شود، اظهار کرد: فرآورده‌های غیراستاندارد را از اختلاط با بنزین حذف کرده‌ایم و تولید بنزین یورو ۴ را به ۲۵ میلیون لیتر افزایش داده‌ایم.

وزیر نفت ادامه داد: توسعه پالایش در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی کشور است، مهمترین اولویت دولت است که امیدواریم تا پایان امسال فاز اول آن در مدار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اگر فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس در مدار قرار بگیرد، دیگر نیازی به واردات بنزین نداشته و حتی به صادرکننده بنزین با کیفیت عالی تبدیل می‌شویم، افزود: پالایشگاه آناهیتای کرمانشاه و پارس شیراز در برنامه کار وزارت نفت است و تا آنجا که برای وزارتخانه ممکن باشد، به سرمایه‌گذاران جهت تشویق به سرمایه‌گذاری تخفیف داده می‌شود و با جذب فاینانس افتتاح این دو پالایشگاه دنبال می‌شود.

زنگنه افزود: به ۸ پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه‌ای توسط بخش خصوصی مجوز داده‌ایم. برای پالایشگاه میعانات گازی در منطقه عسلویه نیز پیش بینی شده که ۴۸۰ هزار بشکه ظرفیت ایران بالا رود. در واقع با این اقدامات در ۴ سال آینده میعانات گازی برای صادرات نخواهیم داشت و همه میعانات که در آن زمان به یک میلیون بشکه از فاز پارس جنوبی خواهد رسید در پالایشگاه‌های داخلی مصرف می‌شود. با این مجموعه از ۱٫۷ فعلی به نزدیک ۳ میلیون بشکه در روز خواهیم رسید.

پوشش گازرسانی روستاها، ۷۰ درصد

وزیر نفت در خصوص گازرسانی به روستاها و شهرهای کوچک گفت: در سال ۹۲ پوشش گازرسانی روستاها از نظر جمعیتی ۵۵ درصد بوده که این رقم در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ به نزدیک ۷۰ درصد رسیده است البته برنامه ریزی شده تا با استفاده از تسهیلات مجلس تحت عنوان ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید پوشش گازرسانی کل جمعیت کشور تا پایان سال ۹۶ به نزدیک ۹۵ درصد برسد.

وی افزود: در حال حاضر این میزان نزدیک به ۹۰ درصد است که با اقدامات مذکور تقریبا همه کشور گازرسانی می‌شود. از ابتدای سال ۹۲ تا پایان سال ۹۴ نیز به بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ روستای جدید و ۶۰ شهر کوچک جدید گازرسانی شده است که این حرکت با قاطعیت ادامه خواهد داشت.

۱۲ قرارداد برای بومی‌سازی فناوری اصلی پالایش نفت و گاز و تولید محصولات پتروشیمی و پالایشی

زنگنه در خصوص توسعه فناوری و پژوهش گفت: در این مدت مطالعه ۵۲ مخزن گازی و نفتی به ۹ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی ارائه شده، ۱۲ قرارداد برای بومی‌سازی فناوری اصلی پالایش نفت و گاز و تولید محصولات پتروشیمی و پالایشی نیز منعقد شده، همچنین ۱۰ قلم اصلی تجهیزات نفت در اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی دنبال شده که از طریق ساخت تولید ایجاد می‌شود.

وزیر نفت در خصوص وضعیت بازار قیمت جهانی نفت با اشاره به روند نوسانات قیمت نفت در بازار جهانی و در خصوص بازگشت ایران به بازار جهانی نفت پس از تحریم‌ها گفت: تعادل یا عدم تعادل بین عرضه و تقاضا مهم ترین عامل تعیین قیمت نفت است. تولید جهانی نفت خام و میعانات گازی ۹۵ میلیون بشکه در روز است که در حال حاضر حدود ۳۲ میلیون نفت توسط اوپک از نفت خام تولید می‌شود.

وی ادامه داد: قیمت نفت در سال‌های گذشته به رقم ۱۰۰ دلار نزدیک شده که در آن زمان قابل پیش بینی بود که شرکت‌های نفتی گران قیمت در آمریکا اقتصادی شوند از همین رو در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ هزار میلیارد دلار آمریکایی‌ها در نفت‌های گران قیمت سرمایه‌گذاری کردند و رقم تولید که در سال ۲۰۱۰، یک و نیم میلیون بشکه بود در سال ۲۰۱۴ به ۵٫۲ میلیون بشکه رسانده‌اند.

عدم تعادل بین عرضه و تقاضا، قیمت نفت را به کمتر از ۳۰ دلار رساند

زنگنه تصریح کرد: عربستان نیز با خارج شدن ایران از بازار جهانی به علت تحریم‌ها در سال ۲۰۱۱ تولید خود را از ۹٫۳ میلیون بشکه به ۱۰٫۵ میلیون و پس از آن ۱۱٫۵ میلیون بشکه رساند. عراق نیز از ۲٫۶ میلیون بشکه به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز افزایش داده است این موارد سبب شد تا عدم تعادل بین عرضه و تقاضا به مقدار حدود ۲ میلیون بشکه در روز ایجاد شود بنابراین قیمت نفت از ۱۰۰ دلار به کمتر از ۳۰ دلار رسید.

وی یادآور شد: با گذشت ۲ سال از شروع فرآیند کاهش قیمت نفت، هم اکنون به دو دلیل عمده نخست افزایش تقاضای جهانی و دوم کاهش تولید نفت‌های گران‌قیمت، وضعیت در حال تغییر است و البته حکایت از عبور ایران از این بحران دارد.

وزیر نفت برآوردهای دبیرخانه اوپک را یادآور شد و گفت: براین اساس در سال ۲۰۱۶، یک و دو دهم میلیون بشکه در روز تقاضا نسبت به سال ۲۰۱۵ افزوده خواهد شد و در سال ۲۰۱۶، تولید۷۰۰ هزار بشکه نفت غیر اوپک کاهش پیدا می‌کند بر این اساس ۱٫۸ میلیون بشکه به نفع ایران در بازار جهانی ایجاد می‌شود.

سرمایه‌ گذاری نفت در دنیا نیز به شدت کاهش یافته است

زنگنه به تعداد دکل‌های حفاری فعال در سال ۲۰۱۴ در آمریکا اشاره کرد و گفت: این میزان ۱۶۰۰ دکل بوده که در نوامبر ۲۰۱۵ این عدد به ۶۰۰ دکل کاهش پیدا کرده است و سرمایه‌گذاری نفت در دنیا نیز به شدت کاهش یافته، در واقع در بخش بالادستی تولید نفت در ۲۰۱۴، ۶۷۰ میلیارد دلار بوده که در سال ۲۰۱۶ این رقم به ۴۴۴ میلیارد دلار رسیده است. این موارد سبب شده تا بازار آینده و وضعیت عرضه و تقاضا در حال موجب کاهش فشار به قیمت نفت شود.

با ورود ایران پس از تحریم به بازار نفت، قیمت‌ها کاهش پیدا نکرد

وی در خصوص بازگشت ایران به بازار جهانی پس از تحریم‌ها گفت: در شرایط فعلی با ورود به بازار نه تنها سبب سقوط قیمت‌ها نشده‌ایم بلکه با ورود یک میلیون بشکه نفت قیمت‌ها کاهش پیدا نکرد بلکه رو به بالا نیز رفت البته واکسینه کردن بازار از مدت‌ها قبل علی‌رغم انتقادات برخی از دوستان موثر بوده است.

وزیر نفت تصریح کرد: اصل مهمی در نظر گرفته شد بر این مبنا که به هر قیمتی باید سهم از دست رفته خود را از بازار جهانی به دست آوریم که در این مسیر با سرعت بسیاری باید پیش می‌رفتیم چرا که رقبای سرسخت و سنگینی داریم.

زنگنه افزود: صادرات نفت ایران که قبل از دولت یازدهم ۱۷۰ هزار بشکه در روز بود را تا پایان خردادماه به ۲ میلیون بشکه خواهیم رساند.

۱۰۰ هزار نیروی اضافه در پرسنل وزارت نفت

زنگنه در خصوص تغییرات در سیستم پرسنلی وزارت نفت گفت: سیستم پرسنلی یکی از مشکلات این وزارتخانه است که متاسفانه سبب شده ۱۰۰ هزار نیروی اضافه در این وزارتخانه وجود داشته باشند و با تمام واگذاری‌های صورت گرفته همچنان ۸۰۰ هزار نفر نیروی مازاد در وزارت نفت وجود دارد.

بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات بر قراردادهای نفتی نظارت می کنند

وزیر نفت در خصوص مناقصات سربسته گفت: این موضوع را نخواهیم پذیرفت چرا که بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات به خوبی بر وضعیت موجود نظارت دارند.

مجوز رییس‌جمهور برای اختصاص بخشی از اعتبارات طرح‌های نفتی و گازی به منظور بهبود زندگی مردم منطقه اطراف تاسیسات نفتی

وی از برنامه‌های وزارت نفت در خصوص اصلاح شرایط زندگی مردم اطراف تاسیسات نفتی خبر داد و گفت: از رئیس جمهور اجازه گرفته‌ایم تا از بخش اعتبارات طرح‌های نفتی و گازی برای زندگی و کارهای فرهنگی و اجتماعی و مسائل بهداشتی مردم منطقه اطراف تاسیسات نفتی هزینه کنیم.

مسعود پزشکیان در پایان خطاب به وزیر نفت گفت: براساس قانون تنقیح مصوب سال ۸۲ وزرا باید قوانین حوزه خود را تنقیح کنند از این رو وزارت نفت باید لایحه تنقیح قوانین حوزه وزارت نفت را به مجلس ارائه کند.