رونمایی از کتاب احوال و آثار شیخ بهاءالدین زکریا مولتانی در پاکستان، محکومیت اقدام آل سعود جهت عدم پذیرش حجاج ایرانی در کرواسی، دیدار ریزان فرهنگی از مرکز آموزش دینی مسیحیان بلغارستان و انتتشار کتاب «امام خمینی (ره)؛ احیاگر اسلام معاصر» در افغانستان از اخبار کوتاه از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.

به گزارش پرس شیعه؛ رونمایی از کتاب احوال و آثار شیخ بهاءالدین زکریا مولتانی در پاکستان، محکومیت اقدام آل سعود جهت عدم پذیرش حجاج ایرانی در کرواسی، دیدارریزان فرهنگی از مرکز آموزش دینی مسیحیان بلغارستان و انتتشار کتاب «امام خمینی (ره)؛ احیاگر اسلام معاصر» در افغانستان از عناوین اخبار کوتاه از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.

رونمایی کتاب احوال و آثار شیخ بهاءالدین زکریا مولتانی در پاکستان

آیین رونمایی از کتاب «احوال و آثار شیخ بهاءالدین زکریا مولتانی و خلاصه العارفین» در محل دانشگاه بهاءالدین زکریا مولتان پاکستان، برگزار شد.

این کتاب، برای دومین بار توسط مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان و به زبان فارسی چاپ و منتشر شده است.

در مراسم رونمایی از این کتاب، شهاب‌الدین دارایی، رایزن فرهنگی ایران در پاکستان، عیسی کریمی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، طاهر امین، رییس دانشگاه بهاء‌الدین زکریا و رؤسای دانشکده‌ها، بخش‌های مختلف اداری، استادان و دانشجویان این دانشگاه، حضور داشتند.

عیسی کریمی، در سخنرانی خود در این مراسم اظهار کرد: امروزه دشمنان اسلام، چنگ بر چهره رحمانی اسلام می‌زنند و اسلام را به عنوان یک دین خشونت‌طلب و واگرا معرفی می‌کنند و یک تصویر غیرصحیح از اسلام را به نمایش می‌گذارند.

وی ادامه داد: در حالی این سخنان گفته می‌شود که اسلام، دین رحمت است و پیامبر (ص) ما نیز رحمت للعالمین بوده است. سیرت پیامبر اکرم (ص) و مشایخ کرام، وحدت و همدلی بین مسلمانان بوده است.

کریمی افزود: کتاب «احوال و آثار شیخ بهاءالدین زکریا ملتانی و خلاصه العارفین» حدوداً ۴۲ سال پیش منتشر شد. تا اینکه به پیشنهاد غضنفر مهدی و شاه محمود قریشی ـ ادیبان پاکستانی ـ این کتاب تجدید نظر شد و در حال حاضر توسط مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، منتشر شده است.

وی همچنین با اظهار اینکه بیش از هر زمان گذشته لازم است که به افکار و اندیشه عالیه عرفایی مانند بهاء‌الدین زکریا ملتانی عمل شود، گفت: رهبر زنده‌دل آن است که در میان مردم زندگی کند و از مسایل مردم مطلع باشد. عرفا و مشایخ، همیشه کار و تلاش می‌کردند تا برای مردم الگو باشند و این الگو فقط در زمینه عرفان عملی نیست؛ بلکه حفاظت و صیانتی که از آثار فارسی در این دیار می‌کردند و نوشته‌های خود را مقید بودند که به زبان فارسی بنگارند.

مدیر مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در ادامه این بخش از سخنان خود اظهار کرد: در همه دانشگاه‌های مولتان لازم است که بخش زبان فارسی دایر باشد. اگر امروز مرحوم بهاءالدین زکریا زنده بود، قطعاً در محفل درس خود به فارسی صحبت می‌کرد. اگر ما به تعلیمات بزرگان عمل کنیم، می‌توانیم خشونت را از جامعه خود نابود کنیم.

سپس عبدالقدوس صهیب، رییس بخش علوم اسلامی دانشگاه بهاءالدین زکریا مولتان، به اختصار به معرفی این کتاب و همچنین به آموزه‌ها و تعلیمات بهاءالدین زکریا پرداخت و گفت: این دانشگاه افتخار دارد که در سال ۱۹۷۵میلادی به نام آن بزرگوار تأسیس شود.

غضنفر مهدی، از چهره های برجسته فرهنگی پاکستان، دیگر سخنران مراسم هم گفت: شهر مولتان به دلیل وجود مراقد عالیه عرفا و مشایخ کرام، به مدینه الاولیاء شهرت یافته است. همواره از این شهر، مبلغین زیادی برای تبلیغ دین عازم شهرها و مناطق مختلف می‌شدند و حتی تعداد زیادی کاروان‌ها و گروه‌های تبلیغی از زمان‌های گذشته از طرف شیخ بهاءالدین زکریا، برای تبلیغ دین مبین اسلام به سراسر جهان و آسیای میانه می‌رفتند.

وی با بیان اینکه مولتان حق بسیاری در نشر معارف دین اسلام و معرفی سیره نبوی (ص) داشته و دارد، اظهار کرد: باید از تجدید چاپ و ویراستاری کتاب احوال و آثار بهاءالدین زکریا، از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان قدردانی کنیم. البته ترجمه اردو این کتاب به عهده بنده بوده است و خواهش دارم که ترجمه انگلیسی این کتاب نیز صورت بگیرد و منتشر شود که با ترویج اینگونه کتاب‌ها و آثار بتوانیم تصویر درستی از اسلام ارایه دهیم.

طاهر امین، رییس دانشگاه بهاءالدین زکریا مولتان هم در سخنرانی خویش از همکاری رایزنی فرهنگی ایران و مرکز تحقیقات فارسی در برگزاری این مراسم قدردانی کرد و گفت: لازم است تا اندیشه و افکار بزرگانی مثل حضرت غوث بهاءالدین زکریا را به نسل جوان معرفی کنیم و کار پژوهشی در آثار و افکار این بزرگان انجام دهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه امروزه جهان اسلام با بحران فکری مواجه شده است، افزود: بزرگ‌ترین خطر برای اسلام معرفی نادرست از اسلام واقعی است. برای معرفی اسلام به عنوان یک دین اعتدال، لازم می‌دانم که تعلیمات صوفیا و عرفا را در جامعه رواج دهیم.

شهاب‌الدین دارایی، رایزن فرهنگی ایران در پاکستان هم طی سخنان خود اظهار کرد: من حامل پیام صلح و دوستی از طرف ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران هستم. ایران اسلامی کشور مسلمان و همسایه شما است . دردهای ما یکی است. بر ما لازم است که با هم همکاری و هم‌افزایی داشته باشیم.

وی همچنین گفت: برای گسترش روابط علمی و دانشگاهی با ایران باید یک تفاهم نامه همکاری فی مابین امضا شود و بر اساس آن تعدادی از دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در مقطع فوق لیسانس و دکتری در رشته‌های مختلف در چارچوب تفاهم‌نامه، بورسیه شوند و در ایران تحصیلات خود را ادامه دهند و اساتید و محققانی که رساله یا پایان‌نامه و برنامه‌های تحقیقاتی که نیاز به مطالعه و پژوهش در ایران دارند، می‌توانند از فرصت‌های مطالعاتی در ایران استفاده کنند.

وی ادامه داد: هر میزان فعالیت دانشگاه‌ها گسترده‌تر شود، فضای زندان‌ها کوچک می‌شود. هر چه قدر تعداد دانشجویان افزایش پیدا کند، مجرم و بزهکار در جامعه کمتر دیده می‌شود. علم و دانش، مبدا همه خوشبختی‌ها است.

دارایی افزود: در ایران ۲ هزار دانشگاه مختلف وجود دارد و قریب ۵ میلیون دانشجو در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند. همچنین ایران جزو ۵ یا ۶ اُمین کشور برتر در جهان در رشته‌های فیزیک، شیمی، ریاضی، کامپیوتر و … است و دلیل آن رتبه‌هایی است که نمایندگان ایران در المپیادهای علوم مختلف در جهان به دست می‌آورند.

در پایان برنامه نیز کتاب «آثار و احوال بهاءالدین زکریا مولتانی و خلاصه العارفین» با حضور طاهر امین، رییس دانشگاه و دارایی، رایزن فرهنگی کشورمان و عیسی کریمی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، به طور رسمی رونمایی شد.

محکومیت اقدام آل سعود جهت عدم پذیرش حجاج ایرانی در کرواسی

حافظ الیلی، امام مرکز اسلامی کرواسی در خطبه نماز جمعه روز گذشته، اقدام آل سعود جهت عدم پذیرش حجاج ایرانی را محکوم کرد.

حافظ الیلی، امام مرکز اسلامی کرواسی در خطبه نماز جمعه روز گذشته، ۲۱ خردادماه در زاگرب، ضمن تقبیح و محکومیت اقدام حکام سعودی در عدم پذیرش حجاج ایرانی، از این رفتار غیر مسئولانه دولت عربستان سعودی اظهار تأسف کرد.

حافظ الیلی در بخشی از خطبه‌های خود، به توجه و بهره گیری هر چه بیشتر جامعه اسلامی از آیات قرآن کریم و اجرای دستورات آن در مسیر زندگی انسانها اشاره و اجرای این دستورات را ضامن سعادت دنیوی و اخروی مسلمانان خواند.

وی در ادامه با بیان اهمیت ایجاد اتحاد میان مسلمانان این اقدامات را مایه ایجاد شکاف بیشتر در صفوف متحد مسلمانان عنوان کرد.

مهدی رضا، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در کرواسی پیش از خطبه با امام حافظ الیلی، دیدار و مراتب نگرانی مردم ایران از این اقدام بی سابقه دولت سعودی که ضربه مهلکی به اتحاد دنیای اسلام و احساسات مردم مسلمان ایران خواهد زد را بیان و از وی برای تنویر افکار مسلمانان کرواسی درخواست همکاری کرد.

وی به نقش دشمنان اسلام خصوصا صهیونیزم در طراحی چنین اقداماتی که توسط حکام سعودی اجرا می‌شود، اشاره و الگوی‌برادری و همزیستی مسالمت‌آمیز دینی در کرواسی را ستود.

حافظ الیلی در بخش دیگر خطبه‌های خود به توجه هر چه بیشتر جامعه اسلامی از بهره گیری از پرتو آیات قرآن کریم و اجرای دستورات قرآن مجید در مسیر زندگی اشاره و اجرای این دستورات را ضامن سعادت دنیایی و اخروی مسلمانان خواند.

معاون مرکز آموزش دینی مسیحیان بلغارستان:

مسیحیان در کمال آرامش در ایران امن زندگی می‌کنند

ایران را کشوری می‌دانیم که مسیحیان در کمال آرامش در کنار مسلمانان و برادران شیعه زندگی مسالمت‌آمیزی دارند.

محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی ایران در بلغارستان به همراه محسن سترگی، نویسنده و استاد دانشگاه با «بوژیدار مارینو»، معاون مرکز آموزش دینی مسیحیان بلغارستان در محل این مرکز، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که جمعی از دانشجویان دینی حضور داشتند، کیانی طی سخنانی، ضمن قدردانی از همکاری‌های مطلوب مدرسه دینی مسیحیان با رایزنی فرهنگی ایران جهت تقویت وحدت بین ادیان الهی، گفت: امروز، جوامع انسانی بیش از هر زمان نیاز دارد تا به آموزه‌های الهی پرداخته شود.

رایزن فرهنگی ایران، خطاب به دانشجویان، از آنان به عنوان رهبران و منادیان وحدت ادیان الهی در آینده بشری یاد کرد.

معاون مرکز آموزش دینی مسیحیان بلغارستان اظهار کرد: ما در کلاس‌های آموزشی دینی در واحد درسی اسلام، ایران را نماد کشور مسلمان واقعی و شیعه معرفی می‌کنیم که بیشتر در مباحث شیعه به دانشجویان گفته خواهد شد.

وی ادامه داد: ایران را کشوری می‌دانیم که مسیحیان در کمال آرامش در کنار مسلمانان و برادران شیعه زندگی مسالمت‌آمیزی دارند.

نقش عالمان دینی در جوامع بشری

پس از آن، سترگی، نویسنده و استاد دانشگاه طی سخنانی، گفت: الهام درونی بشر است که آنها را خواه یا ناخواه به سوی عالمان دینی می‌کشاند چه بسا، عالمان دینی نقش استراتژیکی در جوامع بشری دارند.

وی افزود: دین تأمین‌کننده نیازهای بشری است و انسان دیندار سعادتمند است؛ آموزه‌های الهی عدالت صلح و امنیت و سعادتمندی را برای بشریت به ارمغان آورده و در سایه مکتب الهی است که بشر می‌تواند زندگی تؤام با آرامش داشته باشد.

سترگی در ادامه، یادآور شد: اخلاق رکن اساسی جوامع بشری است؛ اخلاق پشتوانه قانون است و عالی ترین نوع اخلاق را در معارف دینی می‌بینیم. عدالت مساوات آزادی امنیت خواهد بود و همدردی همدوستی آرزوی همه انسان‌های دنیاست.

وی خاطرنشان کرد: اگر در جامعه دین نباشد، تحقق این ها امکان پذیر نخواهد بود و این علمای دینی هستند که مسئولیت دارند با آنچه که برضد ارزش‌های الهی هستند، مقاومت کنند. امیدوارم با مطالعه ادیان الهی که همه آنها از یک چشمه (خدای یگانه) سرچشمه می‌گیرند و دستورات الهی برای همه پیامبران یکسان هستند، بتوانید مبلغی راستین برای راه و روش اصولی پیامبران باشید.

انتتشار کتاب «امام خمینی (ره)؛ احیاگر اسلام معاصر» در افغانستان

کتاب «امام خمینی (ره)؛ احیاگر اسلام معاصر» با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان و بنیاد فرهنگی ـ تبلیغی پیامبر اکرم (ص) در کابل به چاپ رسید.

همزمان با برگزاری نهمین سمینار «بررسی آراء و اندیشه‌های امام خمینی (ره)» با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در کابل و بنیاد فرهنگی ـ تبلیغی پیامبر اکرم (ص)، کتاب «امام خمینی (ره)؛ احیاگر اسلام معاصر» چاپ و در مراکز علمی و شخصیت‌های فرهنگی توزیع شد.

این کتاب که مجموعه مقالات و مطالب ارائه شده در هشت سمینار قبلی بود دارای مطالبی ارزنده در قالب ۲۶۰ صفحه است که با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.

در مقدمه این کتاب به جایگاه حضرت امام خمینی(ره) در اندیشه اسلامی پرداخته شده و برخی صفات بارز ایشان نظیر قاطعیت، سیمای مردمی، نظم، بصیرت و بینش، ارائه مباحث نظری حکومت اسلامی، به روز بودن، عرفان و اخلاق مورد اشاره قرار گرفته است.

همچنین، در هشت بخش مجموعه سخنرانی‌های ارائه شده در هشت همایش پیشین آمده است؛ در طول این هشت دوره، شخصیت‌های مهم و تأثیرگذاری از بین علماء، دانشگاهیان و مقامات حکومتی اعم از شیعه و سنی سخنرانی کرده‌اند که ثبت و ضبط آن می‌تواند در باز نشر اندیشه حضرت امام خمینی (ره) در جامعه افغانستان مثمرثمر واقع شود.