وزیر خارجه آمریکا از خوشبینی نسبت به حصول توافق با ترکیه درباره یگان‎های کردی مدافع خلق سخن گفت حال آنکه بر لزوم حل و فصل برخی جزئیات تاکید کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا می‏‌گوید به حصول توافق مطلوب با ترکیه در خصوص کردهای سوری، خوشبین است.

وی در این باره گفت: ما حق مردم ترکیه برای دفاع از کشورشان در مقابل تروریسم را به رسمیت می‌‏شناسیم اما می‎دانیم آنهایی که همه مدت در کنار ما جنگیدند نیز شایسته محافظت هستند.

پمپئو همچنین گفت اگرچه جزئیات زیادی باقی مانده است اما به حصول نتیجه مطلوب در این زمینه خوشبین است.

گفتنی است موضوع یگان‎های کردی مدافع خلق سوریه به یکی از اصلی‏‌ترین تنش‎های آنکارا- واشنگتن تبدیل شده است. در همین رابطه، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید خروج آمریکا از سوریه را به اخذ تضمین از ترکیه در برابر حفاظت از نیروهای مدافع خلق سوریه مشروط کرده بود.

این در حالی است که ترکیه یگان‎های کردی مدافع خلق سوریه را جزئی از پ ک ک و تروریستی می‎داند.

همزمان خبرهایی منتشر شده است مبنی بر اینکه نیروها و تانک‎های نظامی ترکیه دیروز شنبه در مرز مشترک با سوریه، رزمایش برگزار کردند حال آنکه یکی از گروه‎های ناظر بر حقوق بشر نیز می‏ گوید یک محموله نظامی نیز با عبور از مرز، وارد بخش شمالی سوریه شده است.

این در حالی است که روز جمعه، یک مقام نظامی ترکیه از حضور نیروهای این کشور در منطقه مرزی خبر داد اما اشاره‎ای به این موضوع نکرد که آیا ترکیه در تدارک عملیات در داخل خاک سوریه است یا خیر.

گفتنی است حضور عناصر جبهه النصره در مرز ادلب که از حمایت ترکیه برخوردار هستند، آینده توافق آنکارا- مسکو را که در ماه میلادی سپتامبر حاصل شد، تحت الشعاع قرار می‎دهد حال آنکه دیروز شنبه، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه از آمادگی برای انجام هرگونه تلاشی در راستای حفظ آتش‎بس و ثبات ادلب مطابق با توافق سوچی خبر داد.

از سوی دیگر، تحرکات ترکیه در مرز ادلب همزمان با انتشار اخباری مبنی بر آمادگی آمریکا برای خروج از بخشی از شمال و شرق سوریه، انجام می‎گیرد.