یک متخصص اورولوژی و جراح کلیه از انجام عمل جراحی کلیه و خروج تومور ۱۲ کیلویی که سیاهرگ اصلی شکم را درگیر و کاملا بسته بود از شکم یک مرد ۵۰ ساله در بندرعباس خبر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ شهرام رزمجو، متخصص اورولوژی و جراح کلیه عصر امروز در جمع خبرنگاران از انجام عمل جراحی کلیه و خروج تومور ۱۲ کیلویی خبر داد و اظهار داشت: این بیمار که حدوداً ۵۰ سال دارد، به تازگی در بیمارستان شهید محمدی استان هرمزگان مورد عمل جراحی کلیه قرار گرفت.

وی بیان داشت: بیمار با شکایت بسیاری از تورم و احساس لمس توده در شکم به بیمارستان مراجعه کرد؛ که پس از بررسی‌ها و عکسبرداری متوجه شدیم توده بسیار بزرگی در کلیه سمت راست وی قرار دارد.

این متخصص اورولوژی و جراح کلیه با بیان اینکه نکته نادری که در این بیمار وجود داشت وجود تومور بسیار پیشرفته بود، افزود: این مورد سیاهرگ اصلی شکم را درگیر و کاملا بسته بود؛ همزمان با این شرایط، بیمار درد شکم، کاهش وزن و خونریزی داشت و دچار کم‌خونی شده بود.

رزمجو، ادامه داد: این علائم همگی در مراحل پیشرفته تومور رخ می‌دهد؛ وزن تومور بیش از ۱۲ کیلوگرم بود که برای یک کلیه بسیار بزرگ و خطرناک محسوب می‌شود به هرحال، عمل جراحی با موفقیت انجام و تومور خارج شد؛ بیمار چند روز تحت نظر بود و اکنون مرخص شده و حال عمومی وی خوب است.

عضو بسیج جامعه پزشکی استان هرمزگان، عواملی که باعث به وجود آمدن تومور کلیه را فشار خون بالا و عدم کنترل آن، چاقی و استفاده از رژیم‌های غذایی پُرچرب، مصرف سیگار و تنباکو برشمرد و گفت: البته عوامل دیگری مانند کار کردن در محیطی که آلوده به مواد شیمیایی است و استفاده از داروهای مسکن به صورت مزمن نیز می‌توانند دخیل باشند.