وزیر دفاع پاکستان گفت: ملا فضل الله از رهبران طالبان پاکستان در افغانستان پناه گرفته است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه «پاکستان»، «خواجه آصف» وزیر دفاع پاکستان در واکنش به درگیری مرزی در منطقه «تورخم» و کشته شدن یکی از افسران ارشد پلیس مرزبانی این کشور توسط نیروهای امنیتی افغانستان گفت: «ملا فضل الله» از رهبران طالبان در افغانستان بسر می برد و با نهادهای امنیتی افغانستان در ارتباط است.

وی در ادامه افزود: ما انتقام خون سرگرد «علی جواد چنگیزی» را که در درگیری مرزی توسط نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده است می گیریم. در سالهای گذشته اتباع افغانستان بدون هیچ ممانعتی به پاکستان سفر می کردند و اکنون وقت آن رسیده است قانونی نظام مند برای سفر اتباع افغانستانی به پاکستان وضع شود.

وی در ادامه تصریح کرد: ارتش پاکستان در دو سال گذشته صلح و امنیت را در کشور بوجود آورده است. مناقشات مرزی افغانستان و پاکستان باید از طریق مذاکرات حل و فصل شود.

طبق گزارش مقامات امنیتی افغانستان شب یکشنبه درگیری شدیدی بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در مرز «تورخم» در گرفت و ۱۲ ساعت به طول انجامید. این درگیری پس از حمله مسلحانه نیروهای امنیتی پاکستان آغاز شد که در جریان درگیری یک نظامی افغانستانی کشته و شش تن دیگر زخمی شدند. از پلیس مرزبانی پاکستان نیز شش تن کشته و یازده تن دیگر زخمی شده‌ اند.

پس از این درگیری وزارت خارجه پاکستان کاردار افغانستان در اسلام آباد را احضار نمود و مراتب اعتراض دولت پاکستان را به وی ابراز نمود. دیروز نیز وزارت خارجه افغانستان «سید ابرار حسین» سفیر پاکستان در کابل را احضار نمود و مراتب اعتراض دولت افغانستان در خصوص درگیری مرزی «تورخم» به وی ابلاغ شد.

پایه و اساس این درگیری های مرزی از زمانی شروع شد که دولت پاکستان مرز تورخم را بروی اتباع افغانستان بست و سپس سفر اتباع افغانستان را منوط به اخذ روادید نمود.