وزارت خارجه آمریکا در راستای کاهش تنش بین افغانستان و پاکستان در مرز «تورخم»، در حال رایزنی با این دو کشور است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «روزنامه پاکستان» به دنبال تنشهای ایجاد شده بین دو کشور افغانستان و پاکستان در مرز «تورخم»، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، طی اظهاراتی اعلام کرد که برای کاهش تنش ها بین دو کشور و ایجاد آرامش در این منطقه در حال رایزنی با دولت های کابل و اسلام آباد هستیم.

وی افزود: در این راستا هیئتی به ریاست «ریچارد اولسون» نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان، وارد اسلام آباد شده تا بتواند مشکلات پیش آمده دراین راستا را حل و فصل کند.

لازم به ذکر است که طی چند روز گذشته درگیری های شدیدی بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان درمرز تورخم به وقوع پیوست و دوطرف اقدام به تبادل آتش در این مرز کردند که در نتیجه آن «علی جواد چنگیزی» یکی از مقامات ارشد نظامی پاکستان کشته و تعدادی از نیروهای امنیتی دو طرف نیز زخمی شدند.

مرز تورخم بیش از یک ماه پیش به دلیل تشدیل مسائل امنیتی و تشدید اختلاف ها میان پاکستان و افغانستان، از سوی پاکستان بسته شده بود، اما چند روز پس از مسدود شدن و در نتیجه ملاقات «عمر زاخیلوال» سفیر افغانستان در پاکستان با «راحیل شریف» فرمانده ارتش این کشور بازگشایی شد.

این مرز یکی از اصلی ترین گذرگاه های مرزی میان پاکستان و افغانستان است که نقش مهمی در تجارت و البته رفت و آمدها و تجارت غیرقانونی میان دو کشور دارد.