معاون شورای عالی صلح افغانستان گفت: با وجود تدوین متن توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار این توافقنامه تاکنون نهایی نشده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «افق»، «عطا الرحمان سلیم» معاون شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرده است با وجود تدوین متن توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری «گلبدین حکمتیار» این توافقنامه نهایی نشده است.

وی در ادامه افزود: پس از تدوین توافقنامه و قطعی شدن آن هنوز برخی اختلافات میان طرفین وجود دارد که باید حل شود اما تا کنون زمان دیدار هیئت حزب اسلامی حکمتیار با «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان، نهایی نشده است.

این در حالیست که بیش از دو ماه از مذاکرات صلح هیئت حزب اسلامی با دولت افغانستان می گذرد و پیش نویس توافقنامه صلح که ۲۵ ماده دارد و روی آن توافق صورت گرفته، هنوز نهایی نشده است.

نسخه‌ ای از این توافقنامه به رهبر حزب اسلامی، گلبدین حکمتیار ارسال شده است که گفته می‌ شود وی در مورد سه ماده آن ملاحظاتی را مطرح کرده است.

یکی از اختلافاتی که در این پیش نویس بوجود آمده است خروج نیروهای خارجی از افغانستان است که حکمتیار رهبر حزب اسلامی خواستار تعیین تاریخ مشخص برای آن شده است.

از دیگر خواسته های رهبر حزب اسلامی این است که نمایندگان حزب اسلامی به نهادهای انتخاباتی افغانستان معرفی شوند.

تاکنون دولت افغانستان در مورد خواسته های رهبری حزب اسلامی به توافق نرسیده است. در حالی که در متن توافقنامه امتیازات زیادی برای حزب اسلامی حکمتیار و اعضای آن در نظر گرفته شده است.