سرکنسول جمهوری اسلامی در هرات گفت: بهره برداری از خط آهن خواف – هرات می تواند زمینه افزایش توانمندی های واردات و صادرات را برای افغانستان فراهم آورد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «جمهور»، «محمد افخمی رشیدی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ولایت هرات گفت: بهره برداری از این خط آهن، می تواند برای افغانستان مزایای اقتصادی و سودآوری زیادی داشته باشد و زمینه افزایش توانمندی های واردات و صادرات را فراهم آورد.

به گفته محمود افخمی رشیدی، در دیداری که روز گذشته مقامات جمهوری اسلامی ایران با مسئولان محلی ولایت هرات داشته اند به توافق رسیده اند تا کار فاز سوم خط راه آهن هرات – خواف آغاز شود.

وی در ادامه تصریح کرد: هزینه ای که تاکنون برای ساخت دو فاز این خط آهن در داخل شهرستان خواف صرف شده است، چیزی بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار است و ساخت فاز سوم آن هم حدود ۵۰ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت.

به بیان این دیپلمات ایرانی، در صورتی که هماهنگی های لازم از سوی ولایت هرات انجام شود، مهندسان و کارگزاران ایرانی بعد از ایام عید فطر، کار ریل گذاری فاز سوم این پروژه را آغاز می کنند.

به گفته وی، هرات با این خط آهن می تواند به سمت یک «انقلاب صنعتی و کارآفرینی» پیش رود و هزاران نفر در این ولایت مشغول به کار شوند.

وی در ادامه تصریح نمود: این خط آهن در امتداد ولایت هرات قرار می گیرد و بهترین فرصت است تا تولیدات با مونتاژ افغانستان به جهان صادر شود.

این گفته ها در حالی مطزح می شود که مقامات محلی هرات آمادگی کامل خود را برای به اجرا در آمدن این پروژه اعلام کرده اند.

سخنگوی والی هرات نیز گفته است: «محمدآصف رحیمی»، والی هرات در دیدار با طرف ایرانی، متعهد شده است که در این پروژه تمامی همکاری های لازم را انجام دهد.

ساخت فاز چهارم و پایانی این پروژه برعهده دولت افغانستان است. قرار است کشور ایتالیا، هزینه ای ۷۲ میلیون یورویی را برای ساخت این فاز به مردم افغانستان و بویژه ولایت هرات، اختصاص دهد.