مقامات نظامی آمریکا و انگلیس اعلام کرده اند: نیروهای آمریکایی و ناتو تا سال ۲۰۲۰ به حضور خود در افغانستان ادامه می دهند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «افق»، وزرای دفاع آمریکا و انگلیس در اظهارات خود بر ادامه حضور نیروهای نظامی آمریکا و ناتو تا سال ۲۰۲۰ در افغانستان تاکید کرده اند.

«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا نیز چندی پیش با طرح افزایش اختیارات به نیروهای آمریکایی در افغانستان موافقت کرد.

«اشتون‌ کارتر» وزیر دفاع آمریکا گفته است: نظر به وضعیت امنیتی در افغانستان و جنگ با طالبان رئیس جمهور آمریکا توافق کرده است که در مورد شمار نیروهای موجود درافغانستان بازنگری خواهد کرد.

به گفته وی بارک اوباما این موضوع را دنبال خواهد کرد.

در همین حال «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس در مورد خروج نیروهای ناتو از افغانستان گفته است: فعلا زمان مناسبی برای خروج نیروهای ناتو از افغانستان نیست.

وی در ادامه افزوده است: نیروهای امنیتی افغانستان در صحنه‌ های نبرد تلاش بسیاری دارند اما همواره تلفات سنگینی را نیز متحمل می‌ شوند.

وی در ادامه تصریح نموده است: حمایت انگلیس از نیروهای افغانستان تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت و سالانه صد میلیون دلار به نیروهای نظامی این کشور کمک خواهد شد.

این درحالی است که گفته می‌شود آمریکا احتمالا نظامیان خود در افغانستان را کاهش دهد اما بارک اوبا با دادن اختیارات بیشتر نظامی به نیروهای آمریکایی و همچنین استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین قصد دارد این کمبود را جبران کند.

گفته شده است که واشنگتن تا پایان سال ۲۰۱۶ تعداد نیروهای نظامی خود را از ۹۸۰۰ به ۵۵۰۰ تن کاهش خواهد داد.