هفته گذشته شهر بخارست میزبان آثار بانوان هنرمند نقاش ایرانی بود.

به گزارش پرس شیعه، هم‌زمان با ایام فجر ۹۴ موزه ملی رومانی شهر بخارست در هفته‌ای که گذشت محل نمایش ۵۰ تابلوی نقاشی نفیس از بانوان هنرمند ایرانی بود.

در این گالری نقاشی که با همکاری سفارت ایران در رومانی، اداره کل همکاری‌های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و موسسه سیاسی و اقتصادی خاورمیانه از ۱۲ تا ۱۸ بهمن‌ماه برگزار شده بود ۵۰ اثر از نقاشان جوانی چون مریم مودی، لیلا سروندی، شهرزاد دریازاده، لیلا فلاح، میترا کاویان و همچنین ویدئوآرت‌هایی با هنرنمایی رخشاد نورده و نغمه مقصودلو در معرض دید علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر ایران زمین قرار گرفت.

از برنامه‌های جنبی این نمایشگاه یک هفته‌ای می‌توان به نمایش آثاری از «ابراهیم الفت» در بخش نقاشی خط و برپایی یک کارگاه فرشبافی از سوی «اکرم اولیایی» اشاره کرد.

در آیین افتتاحیه این هفته فرهنگی که با حضور رئیس کمیسیون فرهنگ و رسانه‌های مجلس سنای رومانی، لااورنسیو دامیان رئیس اتحادیه فیلمسازان رومانی و جمعی از مقامات سیاسی و شخصیت‌های فرهنگی ایران کشورهایی چون روسیه، چک، ژاپن، کره جنوبی، الجزایر، سودان، لبنان، بوسنی و سوریه برگزار شد، حمید معیّر سفیر کشورمان در سخنانی ایرانیان را همواره عدالت‌طلب و فرهنگ‌دوست معرفی کرد و هنر در ایران را الهام‌بخش ارزش‌های والای انسانی و جلوه‌گاه تمدن ایرانی خواند.

مدیر موزه ملی رومانی هم در سخنانی فرهنگ معاصر ایران را جوهره فرهنگ منطقه‌ مطرح کرد و تصریح کرد: البته منطقه‌ای که ایران در آن قرار دارد، از نظر وسعت جغرافیایی به اندازه کل اروپاست.

ویرجیل اشتقان نیتسولسکو افزود: با عنایت به مطالعات تاریخی بنده خیلی خوب می‌دانم سنت‌های تغییرناپذیر وجود ندارند و فرهنگ، روندی است که همواره در حال تغییر بوده و هست، اما آن چیزی که در خصوص فرهنگ و سنت ایران زمین می‌شود گفت این است که هنرمندان جوان ایرانی که از قضا صنعتگر هم هستند کوشش دارند به میراث فرهنگی خود وابسته بمانند.