حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی با اشاره به ‌آیه ۱۱۹ سوره مائده گفت: کسانی هستند که در تمام برنامه فعال بوده و خالصانه قدم بر می دارند و همه جا حضور در صحنه داشته و انجام وظیفه می کنند خدا از چنین افرادی راضی بوده و آن ها نیز از خداوند راضی هستند.

به گزارش پرس شیعه؛ حضرت آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید چهارشنبه شب در برنامه سخنرانی ماه مبارک رمضان که از شبکه دوم سیما پخش شد، با اشاره به بخش هجدهم دعای مکارم الاخلاق صحیفه سجادیه گفت: امام سجاد(ع) عرضه می دارد خداوندا پیروزی روز قیامت و سلامت گذرگاه مرصاد را به من عنایت فرما.

وی افزود: فوز در لغت عرب به معنای پیروزی است، در قرآن مجید چند جا صحبت از پیروزی بزرگ شده است، همه می خواهیم بدانیم که پیروزی بزرگ در قیامت چگونه حاصل می شود، در آیه ۱۱۹ سوره مائده می فرماید کسانی هستند که در تمام برنامه فعال بوده و خالصانه قدم بر می دارند و همه جا حضور در صحنه داشته و انجام وظیفه می کنند خدا از چنین افرادی راضی بوده و آن ها نیز از خداوند راضی هستند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که اگر انسان به جایی برسد که خدا از او راضی بوده و انسان نیز از خداوند راضی باشد یک پیروزی بزرگ است، اظهار داشت: در آیه ۷۲ سوره توبه می فرماید در بهشت نعمت های فراوانی وجود دارد اما انسان می تواند به مقام قرب الی الله برسد که از تمام نعمت های بهشت برتر است.

وی با اشاره به آیه ۱۱۱ سوره توبه ادامه داد: آیه می فرماید خداوند از بندگان جان و مال آن ها را خریداری می کند یعنی چیزی که متعلق به خودش است را از انسان خریداری می کند، بهشت را در قبال این جان ها قرار می دهد، خریدار خداوند، فروشنده شهید در راه خدا، بها بهشت و سند معامله قرآن، تورات و انجیل سه کتاب آسمانی هستند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که با اشاره به مفهوم واژه مرصاد ابراز داشت: مرصاد در لغت عرب از ماده رصد است، رصد به معنای بازجویی و مراقبت کردن است یعنی اگر کسی جایی مراقب باشد تا افرادی عبور نکنند رصد نام دارد و عرب به آن محل مرصاد می گوید.

وی عنوان کرد: قرآن مجید می فرماید پروردگار در محل بازجویی و در کمین افراد خاص است، امام سجاد(ع) عرضه می دارد که خداوندا به من روزی بده که از آن گذرگاه ها راحت بگذرم یعنی حساب پاک باشد تا انسان به راحتی عبور کند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: خداوند اضافه بر این،‌ عدالت نیز به انسان اعطا می کند و در برابر یک عمل چندین برابر پاداش می دهد اما در عین حال در روز حساب مراقبت است و حسابرسی می کند، روایت داریم که مرصاد پلی روی دوزخ است که همه باید از آن عبور کنند اما تفاوت این است که برخی با تندی و برخی دیگر به کندی عبور می کنند و برخی نیز توانایی عبور از آن را ندارند.