دبیر کنگره جهانی عبدالرحمن جامی گفت: تاکنون ۳۴ مقاله توسط اندیشمندان خارجی از ۱۴ کشور، به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ علیرضا قیامتی چهارشنبه در نشست انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان رضوی که در ساختمان شورای اسلامی تربت جام تشکیل شد، اظهار کرد: همچنین ۵۳ عنوان مقاله از سوی صاحبنظران و اندیشمندان داخلی برای ارائه در این همایش رسیده است.
وی افزود: ستاد اجرایی همایش بین المللی خاتم الشعرا، عبدالرحمن جامی، از هشت ماه قبل به منظور برنامه ریزی برای برگزاری باشکوه این همایش فعال شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز گفت: برای معرفی مفاخر تربت جام، در عرصه های داخلی و جهانی، تشکیل بنیاد مفاخر در این شهرستان ضروری است.
سیدسعید سرابی با اشاره به حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری همایش جهانی جامی، گفت: پیگیر هستیم تا زمان برگزاری این کنگره، روز ملی جامی در تقویم کشور به ثبت برسد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با ابراز تأسف از کاستی های بخش فرهنگی در این منطقه خاطرنشان کرد: به رغم پیشینه درخشان این خطه، عرصه فرهنگ در تربت جام مهجور مانده و با مشکلات جدی روبه رو است.
وی افزود: متأسفانه زیرساخت های عرصه فرهنگی نامطلوب است و توان دولت نیز در اجرا و تکمیل طرح های فرهنگی محدودیت جدی دارد که لازم است بخش خصوصی وارد میدان شده و این عقب ماندگی را جبران کند.
مدیرکل ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: جای تأسف است که تربت جام با داشتن ۱۲۶ شخصیت عرفانی و ادبی، از توجه لازم به توسعه و غنای فرهنگی به دور مانده و برگزاری کنگره جهانی عبدالرحمن جامی اتفاق مبارکی است که می تواند بخشی از این خلاء را پر کند.
سرابی با اشاره به سرآمدی هنر موسیقی مقامی و بازی های آیینی تربت جام در عرصه ملی بیان داشت: حوزه موسیقی مقامی و بازیهای آیینی خطه تربت جام شهرت جهانی دارد که از این ظرفیت هنری نیز کمتر استفاده شده است.
فرماندار تربت جام نیز با ارائه گزارشی از پیشینه و غنای فرهنگی و جغرافیایی این شهرستان گفت: آثار بی توجهی به مسایل فرهنگی و تاریخی این منطقه کاملاً محسوس است و اگر این بی توجهی ها ادامه یابد، دچار آسیب های جدی خواهیم شد.
علی رستمی افزود: زیرساخت های فرهنگی تربت جام بی نهایت فقیر است و البته با همه کمبودها تاکنون هیچ چالش مذهبی نداشته ایم و باید توجه جدی به حوزه و ساختار های فرهنگی و اجتماعی شهرستان صورت گیرد.
همایش بین المللی نکوداشت عبدالرحمن جامی تابستان امسال در زادگاهش تربت جام برگزار می شود.
نورالدین عبدالرحمن بن احمد بن محمد معروف به جامی متولد ۲۳ شعبان ۸۱۷ و متوفی در ۱۷ محرم ۸۹۸ ه‍ ق، موسیقی‌دان، ادیب و صوفی نامدار سده نهم قمری است.
وی که در خرگرد جام، که آنزمان از تبعات هرات بود، زاده شد و رشد یافت بعدها به دلیل تولدش در جام و ارادتش به شیخ الاسلام احمد جام، لقب جامی را برگزید که چون آخرین نفر از شاعران بزرگ فارسی شناخته شده، عنوان خاتم الشعرا را به او داده اند.
وی علاوه بر دیوان اشعار و بهارستان، که به تقلید از گلستان سعدی سروده، اثر معروفی چون هفت اورنگ را به رشته نظم درآورده که خود مشتمل بر هفت کتاب در قالب مثنوی شامل سلسله الذهب، سلامان و ابسال، تحفه الاحرار، سبحه الابرار، یوسف و زلیخا، لیلی و مجنون و خردنامه اسکندری است.
شهرستان ۲۷۰ هزار نفری تربت جام در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق مشهد قرار دارد.