دبیر محتوایی بخش دانشگاهی بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از راه اندازی قرآن و اقتصاد در جهاد دانشگاهی خبر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ مهدی اسماعیلی گفت: در راستای تحقق شعار سال که از سوی رهبر معظم انقلاب به اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامیده شده گروه قرآن و اقتصاد در جهاد دانشگاهی راه اندازی شد و برای اجرایی سازی اقتصاد مقاومتی برنامه هایی را در دست اجرا داریم.
وی افزود: از جمله این برنامه ها می توان به نقش فرهنگ اقتصادی قرآن در اقتصاد مقاومتی و همچنین سرمایه اجتماعی مقوم اقتصاد مقاومتی نام برد.
اسماعیلی از برنامه ریزی هایی برای برگزاری همایش جامعه قرآنی و اقتصاد مقاومتی سخن گفت و افزود: ما تلاش داریم تا در بخش تحقیق اساتید و پژوهشگران را درگیر کنیم و در بخش ترویجی نیز موسسات قرآنی را ترغیب نماییم.
وی همچنین گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی با عملیاتی کردن زمینه های اقتصاد مقاومتی در افراد جامعه قرآنی یکی دیگر از برنامه های جهاد دانشگاهی است.
وی با اشاره به سابقه اقتصاد مقاومتی در جهان گفت: ما تعریف کاملی از اقتصاد مقاومتی نداریم چون سابقه طولانی مدتی در جهان ندارد ولی بعنوان یک راهبرد کلی مورد استفاده برخی از کشورها بوده که به طور عمیق به آن پرداخته نشده است.
اسماعیلی با بیان رویکردهای نظری و عملیاتی اقتصاد مقاومتی گفت: در بخش رویکردهای عملیاتی باید به توسعه درونزا و قطع وابستگی به خارج کشور توجه کرد و همچنین با جلوگیری از اسراف در کاهش هزینه ها تلاش نمود.
وی همچنین توجه به ظرفیت های بومی هر منطقه را مهم دانست و گفت: مبنای نظر اقتصاد مقاومتی و مولفه های فرهنگی اقتصاد مقاومتی پیش نیاز های تحقق اقتصاد مقاومتی است و در بخش عملیاتی مولفه های اقتصادی بیشتر باید دیده شود.
دبیر محتوایی بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن با اشاره به فعالیت های جهاد دانشگاهی در نمایشگاه امسال گفت: امسال بیست غرفه از سوی دانشگاه های ازاد، علامه طباطبائی، الزهرا، قرآن و حدیث شهر ری، فنی و حرفه ای، فرهنگیان و بعضی دیگر از دانشگاه ها حضور دارند که به ارائه آخرین محصولات و پژوهش های خود می پردازند.
وی همچنین گفت: یکی از فعالیت های این بخش ارائه مشاوره پایان نامه و مقاله است و ضمن معرفی طرح های ملی و سراسری به بازدیدکنندگان، مشاوره کارشناسی ارشد و دکتری الهیات ارائه می شود.
اسماعیلی درباره حضور نیافتن برخی از نهادها در این بخش نمایشگاه گفت: بعضی از این نهادها همچون بسیج دانشجویی و وزارت بهداشت در بخش های دیگر از نمایشگاه مستقر هستند.