اراک – مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی گفت: نهادینه شدن روحیه ایثار و شهادت در فرهنگ عمومی جامعه و ازجمله در ساختار نظام آموزشی، کشور را دربرابر دشمنان نظام اسلامی بیمه می کند.

به گزارش پرس شیعه؛حسن هنرمند پیش از ظهر پنجشنبه در اولین نشست سال جاری شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان مرکزی در اراک با اشاره به اینکه شهدا ذخیره های با ارزش نظام جمهوری اسلامی هستند، اظهار داشت: شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت براساس ماده ۶۳ قانون جامع ایثارگران در سال گذشته به ریاست رئیس جمهور تشکیل و دبیرخانه آن در بنیاد شهید دایر شد.

وی افزود: این شورا دارای ۱۷ عضو اصلی است و هر سه ماه یک بار جلسات آن برگزار می شود.

هنرمند عنوان کرد: ریاست این شورا در شهرستان ها بر عهده فرمانداران با دبیری روسای بنیاد شهید شهرستان و در مراکز استان ها ریاست این شورا بر عهده استاندار با دبیری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برای حفظ انقلاب و کشور امری ضروری است و نهادینه شدن آن در فرهنگ عمومی و نظام آموزشی، جامعه را در برابر دشمنان نظام اسلامی بیمه می کند.

هنرمند اظهار داشت: بررسی در مورد چگونگی پیاده کردن روش های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در بین جوانان و روش های رشد این فرهنگ و انتقال آن به نسل های آینده، از اهداف اصلی این شورا است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی سیاست گذاری در زمینه احیا، حفظ، ترویج و نهادینه کردن فرهنگ جهاد و شهادت، ساماندهی و هماهنگی در برنامه ریزی های کلان دستگاه ها و نهادهای متولی دولتی و غیردولتی، به کارگیری ظرفیت های جامعه و کشور برای تحقق اهداف شهدا، جانبازان و آزادگان و ساماندهی نحوه تجلیل و تقدیر از ایثارگران و استفاده از توان و ظرفیت آنان در توسعه را از جمله شرح وظایف این شورا برشمرد.

هنرمند همچنین برگزاری جلسات به منظور برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی میان دستگاه های استان در خصوص حمایت های مادی و معنوی از ایثارگران را جزئی از آئین نامه این شورا اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: اعضای شورای استانی موظف هستند هر شش ماه یک بار گزارش کار خود را به دبیر شورا ارائه دهند.

استان مرکزی ۵۵۰دانش آموز شهید تقدیم انقلاب کرده است

در ادامه این نشست مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: ۳۶هزار دانش آموز به انقلاب اسلامی به عنوان شهید هدیه شده اند که از این تعداد، ۵۵۰ شهید دانش آموز متعلق به استان مرکزی است.

شهریا فولادوند با اشاره به اینکه شهدا بر گردن جامعه حق دارند و تک تک افراد جامعه به شهدا، جانبازان و ایثارگران مدیون هستند، افزود: سه جلد کتاب در زمینه زندگی و خاطرات ۱۸۰ شهید فرهنگی استان مرکزی با قلم روان نویسندگان استانی به صورت داستان با تلاش آموزش و پرورش به رشته تحریر درآمده و در حال چاپ است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی اظهار داشت: در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه امروز، باید از آن قالب های کلیشه ای خارج شد و این مسائل باید با روش های جدید و متناسب با روحیات جوانان و نوجوانان مطرح گردد.

وی ادامه داد: همچنین گفت و گوها در این زمینه مبتنی بر ذائقه و نیاز جامعه در مسیر قابل قبول و منطقی هدایت شود.

در این جلسه همچنین رقیه یادگاری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی، حمید قربانی جم، مدیرکل صدا و سیمای استان مرکزی و داود چمانی، معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی پیشنهادات و نظرات خود را در خصوص چگونگی ارائه برنامه های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با هدف تاثیرگذاری بیشتر در جامعه مطرح کردند.