قم – یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه خانواده‌ها با مشکلات مختلف روبرو هستند، گفت: متولی مسائلی چون بدحجابی و ازدواج جوانان مشخص نیست و در واقع متولی همه این امور حوزه‌ است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در گرد همایی اساتید تفسیر حوزه که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: دوران زندگانی حضرت پیامبر (ص) دو دوره بود که شامل دوره مکه و دوره مدینه بود؛ یکی از محرومیت‌های حضرت خدیجه آن بود که مشکلات دوران مکه را دیدند، ولی دوران پیروزی‌های مدینه که جبران آن سختی‌ها بود را ندیدند.

وی افزود: هر زمانی که پیامبر اکرم (ص) از مسجد الحرام یا از بیرون از خانه بر می‌گشتند یکی از کارهایی حضرت خدیجه آن بود که زخم‌های پیامبر(ص) را می‌شستند یا پاک می‌کردند یا این زخم‌ها را می‌بستند.

استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد: جامعه ما باید از برکات وجودی مادر حضرت زهرا(س) بهره‌مند شود و به برکت عنایات ایشان این مشکلات از جامعه اسلامی محو شود.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: خداوند متعال احکام را بیان کرده و فلسفه این احکام را نیز بیان کرده است؛ یکی از این مباحث، حکمت و فلسفه روز است که روح تقوا را زنده می‌کند.

وی افزود: دو آیه در قرآن بیان شده که به صفات متقین اشاره دارد؛ خداوند در سوره بقره شش ویژگی برای تقوا بیان کرده؛ ایمان به خدا و روز قیامت و انبیا و کتب انبیا مرحله اول است؛ در ادامه خداوند به بحث انفاق اشاره می‌کند و بیان می‌کند که فرد مؤمن مال خود را به رغم علاقه به خویشان و ایتام و سائلین و… انفاق می‌کند.

این مرجع تقلید بیان کرد: اقامه نماز و اعطای زکات از دیگر صفات مؤمن است که خداوند در این سوره به آن اشاره کرده است؛ نشانه دیگر افراد متقی آن است که فرد متقی به پیمان و معاملات خود به بهترین شکل عمل می‌کند.

وی اظهار کرد: در ماه رمضان باید برنامه‌هایی داشته باشیم که تمام خصلت‌های ایمان در انسان متبلور شود؛ آثار تقوا در عرصه‌های مختلف جامعه را متحول می‌کند و باید این روحیه را در جامعه بارور کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: بر اساس منابع دینی کسی که در همه عرصه‌ها صادق است و با صدق دیگران نیز هماهنگی می‌کند، از متقین است؛ اگر همه این نشانه‌ها در کنار هم جمع شود مجموعه کاملی از این مباحث گردآوری می‌شود؛ کاری که علامه طباطبایی این کار را در تفسیر قرآن به قرآن انجام می‌دادند.

وی افزود: بعید نیست که جهاد وسعت معنوی داشته باشد و جهادهای مختلف از جمله فرهنگی و… را شامل شود؛ یکی از مشکلات در جامعه، مسئله جهاد فرهنگی است؛ جهاد در مسیر زنده کردن ارزش‌های اسلامی از مهم‌ترین رسالت‌های حوزوی است.

این مرجع تقلید بیان کرد: مسئله جهاد فرهنگی در حال حاضر متولی خاصی ندارد؛ مثلاً برای امر به معروف و نهی از منکر چه کسی متولی است؛ امروزه وضع خانواده‌ها با مشکلات مختلف روبرو است؛ متولی مسایلی چون بدحجابی و ازدواج جوانان و… چه کسی است؛ در واقع متولی همه این امور حوزه‌های علمیه است.

وی اظهار کرد: اگر در مقابل این مشکلات سکوت کنیم، روز به روز این مشکلات بیشتر می‌شود و ممکن است به جایی برسیم که نتوانیم جلوی آن را بگیریم.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: در زمان شاه، توده‌ای‌ها فضای جامعه را به حدی آلوده کرده بودند که خداباوری را نیز ضد ارزش می‌خواندند.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر که حافظ تمامی ارزش‌های اسلامی است باید در جامعه پیاده شود و روحانیت در فرهنگ سازی در این مسئله نقش مهمی دارند؛ زیرا امر به معروف سبب اقامه دیگر فرایض می‌شود و جامعه را از آلودگی‌ها نجات می‌دهد.

این مرجع تقلید بیان کرد: قم پایگاه تشیع و انقلاب و نظام و مرجعیت است؛ نباید قم به شکلی درآید که اگر به کسی تذکر دوستانه محبت آمیز دهند در مقابل آمر به معروف برتابد و بر سر او فریاد بزند؛ اگر سکوت کنیم به این مرحله نیز خواهیم رسید که نباید این اجازه را بدهیم.