بیستمین اجلاس بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ صبح امروز با سخنرانی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد آغاز شد.

به گزارش پرس شیعه؛ بیستمین اجلاس بین المللی اقتصادی «سن پترزبورگ» صبح امروز در این شهر روسی آغاز به کار کرد.

بر اساس این گزارش، مراسم افتتاحیه این برنامه با سخنرانی رئیس ستاد برگزاری اجلاس برگزار شد که وی در جریان این سخنرانی به حضار خوش آمدگویی گفت.

در ادامه در جریان اولین بخش رسمی از نشست، دبیرکل سازمان ملل، رئیس کمیسیون اروپا و رئیس‌جمهور جمهوری گینه سخنرانی کردند.

در بخش افتتاحیه، بان کی مون بر لزوم توجه کشورها به تغییرات آب و هوا و همچنین برنامه‌های سازمان ملل برای تحقق اهداف خود طی ۱۵ سال آینده تأکید کرد.

وی همچنین تأکید کرد که مشکلاتی از قبیل اختلافات قومیتی، نابرابری های جنسیتی و فقر باید هرچه سریعتر با همکاری کشورها از بین بروند.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین بر لزوم همکاری هرچه بیشتر کشورها به منظور ایجاد زیرساخت های مهم جهت همکاری های اقتصادی مشترک تأکید کرد.

بان کی مون همچنین با اشاره به لزوم اتحاد کشورهای اروپایی، بر ضرورت کمک آنها به توسعه پایدار تأکید کرد و تلویحا نسبت به خروج احتمالی انگلیس از اتحادیه اروپا واکنش نشان داد.

در خصوص آخرین وضعیت خاورمیانه به ویژه سوریه و عراق، بان کی مون از ائتلاف‌هایی که در حال حاضر مشغول به جنگ با تروریسم در این کشورها هستند اعلام حمایت کرد.

در ادامه رئیس کمیسیون اروپا سخنان خود را با این جمله آغاز کرد: «ممکن است کسانی به حضور من در روسیه که مورد تحریم های اتحادیه اروپا بوده اعتراضاتی داشته باشند، ولی به هر حال من اکنون اینجا هستم، چراکه این حضور را لازم می دانستم».

وی در ادامه با تأکید بر لزوم پذیرش تفاوت ها در زمینه های سیاسی و اقتصادی کشورها، گفت: باید در اهدافی که مورد اجماع هستند، میان کشورها همکاری صورت گیرد.

این مقام روسی افزود: اتحادیه اروپا مسئول تمامی مشکلات در این قاره نیست و قرار هم نیست که این اتحادیه تمام مشکلات اروپا را حل و فصل نماید.

از سوی دیگر، رئیس جمهوری گینه نیز به ویروس «ابولا» که بیش از ۲۰۰ هزار کشته برجای گذاشت، اشاره و از کمک های کشورهای مختلف به ویژه روسیه در زمینه حل و فصل این معضل قدردانی کرد.

وی همچنین در خصوص وضعیت نفت در کشور خود تأکید کرد: تلاش می کنیم که جزو صادرکننده های اصلی نفت در خاورمیانه باشیم.

در خصوص لیبی نیز، رئیس جمهوری گینه ضمن اعلام مخالفت با دخالت نظامی خارجی در لیبی اظهار داشت: اوضاع کنونی لیبی و نابسامانی های امنیتی در آن نتیجه دخالت های نظامی خارجی در گذشته است.

وی افزود: کشورهای غربی به جای فروش سلاح به کشورهای آفریقایی بهتر است به فکر همکاری های اقتصادی دوجانبه باشند تا وضعیت این کشورها بهبود پیدا کرده و جوانان آفریقایی به جای پیوستن به تروریست ها مشغول کار شوند و بیکاری از بین برود.