رژیم صهیونیستی از اقدام عربستان سعودی در محروم‌کردن حجاج ایرانی از زیارت خانه خدا که با حذف شعارهای «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا» در مراسم حج همراه است، استقبال کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ حزی سیمانتوف، کارشناس مسائل خاورمیانه شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی، در گفت‌وگو با این شبکه گفت: «حجاج ایرانی امسال با حجاج اهل تسنن در مراسم حج همراهی نمی‌کنند؛ این تحول در پی خودداری ایران برای امضای مجموعه خواسته‌های عربستان در زمینه اینکه اجرای چه مراسمی ممنوع و چه مراسمی مجاز است، روی داد».

به گفته سیمانتوف، آنچه برای حجاج ایرانی ممنوع اعلام شده است، برگزاری مراسم برائت از مشرکین، تجمع آنها و سردادن شعارهای مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا همانند زمانی که احمدی‌نژاد عازم حج شده بود، است.

این کارشناس صهیونیست افزود: «عربستان انتظار دارد که تهران با عدم برگزاری این مراسم موافقت کند، اما ایرانی‌ها شروط عربستان را نپذیرفتند و برای نخستین‌بار و پس از ۲۰ سال حجاج ایرانی در مراسم حج امسال مشارکت نمی‌کنند».

وی افزود: «هجوم معترضان ایرانی به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری عربستان در مشهد در پی کوتاهی ریاض در حفظ سلامت حجاج ایرانی و عدم عذرخواهی ریاض از حادثه منا که طی آن ده‌ها حاجی ایرانی جان باختند، به اختلافات دو کشور دامن زد».