دهلی نو در اوایل ماه آینده ۱۵۰ میلیون دلار تجهیزات ریلی برای راه اندازی پروژه بندر چابهار به ایران ارسال خواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «روزنامه پاکستان»، هند ماه آینده ۱۵۰ میلیون دلار تجهیزات ریلی برای ساخت پروژه بندر ترانزیتی چابهار به ایران ارسال خواهد کرد.

اولین محموله ارسالی در اوایل جولای وارد کشور خواهد شد.

هم چنین در دیداری که بین وزیر راه و شهر سازی هند و سفیر ایران در دهلی صورت گرفت، وزیر راه هند اعلام کرد که علاوه بر سرمایه گذاری میلیاردی در بخش صنعت درصدد احداث یک مسیر ریلی بین چابهار و افغانستان برای جایگزینی بندر «کراچی» پاکستان هستند.

لازم به ذکر است که توافق نامه چابهار ماه گذشته، طی سفر «نارندرا مودی» نخست وزیرهند و «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان به ایران، بین سه کشور به امضا رسید، در راستای این توافق نامه٬ مقرر شده است که کالاهای کشور هند از بنادر جنوبی ایران وارد کشور شده و از طریق جاده و ریل به افغانستان و کشورهای شمالی فرستاده شود.

این توافق نامه سه جانبه در جهت توسعه تزانزیت در این بندر و افزایش روابط تجاری بین سه کشور به امضا رسیده است.

شایان ذکر است که منطقه آزاد چابهار با مساحت ۱۴ هزار هکتار در سواحل دریای «مکران» قرار دارد و از شمال به کشورهای آسیای میانه و افغانستان، از شرق به پاکستان و از جنوب به اقیانوس هند اتصال می یابد. دسترسی مستقیم به آب های آزاد و قرار داشتن در خارج از خلیج فارس و آسیب پذیر نبودن هنگام بروز بحران به دلیل دوری از تنگه هرمز، یک گذرگاه ارتباطی مطمئن و مقرون به صرفه بین المللی به ویژه برای کشورهای افغانستان، هند و آسیای میانه است.

از مجموع سه گذرگاه حمل ونقل جهانی که کارشناسان سازمان ملل برای این امر پیش بینی کرده‌اند، دوگذرگاه از ایران می‌گذرد و چابهار نقطه عبور جنوبی‌ترین کریدور شرقی – غربی جهان است. این گذرگاه از «دروازه ابریشم» در چین آغاز می‌شود و قلب اقتصاد این کشور یعنی استان «کانتون» را تغذیه کرده و به سرزمین آسیای جنوب شرقی می‌پیوندد و پس از طی این مسیر وارد هندوستان شده و با پوشش مهم‌ترین شهرهای این ناحیه مانند «کلکته»، «ناکپور»، «جایپور»، «حصیرآباد»، «کراچی» و «بن قاسم» به چابهار می‌رسد.