قم – امام جمعه قم گفت: رشد علمی کشور نباید متوقف شود و تلاش دانشمندان باید به سمت گسترش مرزهای دانش باشد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در مصلای قدس این شهر برگزار شد، در سخنانی با تأکید بر اینکه کشور باید قدرتمند و نیرومند شود، افزود: علم و دانش و فناوری از اصول قدرت در جهان امروز به شمار می‌رود که مسئولیت دانشگاه و حوزه و همچنین مراکز علمی دیگر در این عرصه بسیار مهم است.

وی افزود: باید گواهی داد مهم‌ترین مدافع رشد علمی کشور مقام معظم رهبری هستند و ایشان جریان پیشرفت علمی را رصد می‌کنند.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: رشد علمی ما نباید متوقف شود و تلاش دانشمندان باید به سمت گسترش مرزهای دانش باشد.

وی ادامه داد: پایه‌های ملی کشور اگر قوی و استوار بود همه دنیا در برابر ما تعظیم خواهند کرد و در این راستا نباید اجازه داد که رشد علمی کشور کم شود.

پایه قدرت ما باید اقتصاد مقاومتی باشد

آیت الله اعرافی با بیان اینکه پایه قدرت ما باید اقتصاد مقاومتی باشد، افزود: اقتصاد مقاومتی اصول و مبانی خاصی دارد که یکی از ابعاد آن حوزه کشاورزی و دامپروری است که انتظار می‌رود وزارت کشاورزی تحولاتی در این عرصه ایجاد کند و آبیاری‌ها که بخش اعظمی از آب کشور را به خود اختصاص داده است را بهینه کند.

وی افزود: ما باید در بخش کشاورزی در کالاهای اساسی خودکفا شویم و نباید تنها به نفت وابسته باشیم چرا که در برجام عهد شکنی‌ها را دیدیم و به همین دلیل نباید نگاه ما به بیرون باشد بلکه باید به توان داخلی تکیه کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: در صنایع دفاعی و قدرت رزمی باید استوار و محکم‌تر باشیم و همچنین در عرصه فرهنگی نیز باید به فرهنگ اصیل دینی و اسلامی تکیه کنیم.

امروز با آسیب‌های اجتماعی مختلفی روبرو هستیم

آیت الله اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز با آسیب‌های اجتماعی مختلفی روبرو هستیم، اظهار داشت: این نگرانی‌ها در حوزه فرهنگی باید جدی گرفته شود.

وی بیان داشت: در منطقه شاهد حمایت آل سعود از تروریست‌ها هستیم و در عراق نیز حلقه محاصره داعش تنگ‌تر شده است که امیدواریم به نابودی کامل آن‌ها بیانجامد.

امام جمعه قم به وضعیت کشور بحرین اشاره کرد و افزود: در بحرین دولت به معیارهای انسانی و اسلامی عمل نمی‌کنند سیاست‌های خشن و طایفه‌ای را اعمال می‌کند و آزار علما و شیعیان را در پیش گرفته است و شرایط برای مردم این کشور سخت‌تر از گذشته است.

وی در پایان اظهار داشت: حضور ملت ایران و مسلمین در روز قدس باید پررنگ‌تر از همیشه باشد و باید نشان داد که امت اسلام فریب اسرائیل را نخواهد خود و رژیم صهیونیستی همچنان دشمن اول جهان اسلام است.