یزد ـ امام جمعه یزد گفت: برای اینکه کشور به خودکفایی برسد به حضور در صحنه جوانان خلاق، ایده پرداز و اخلاق مدار نیاز داریم.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های این هفته نمازجمعه یزد با تاکید بر لزوم توانمندسازی کشور در ابعاد و زمینه های مختلف اظهار داشت: کشور باید در زمینه علمی، اقتصادی و نظامی تقویت شود و به پیشرفت های لازم دست پیدا کند و تا این اتفاقات رخ ندهد، نمی توانیم در زمینه سیاست حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی افزود: اگر کشور ما در زمینه علمی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی و دیگر زمینه ها توانمند و خودکفا باشد، در زمینه سیاسی نیز می تواند قدرتمند عمل کند در غیر این صورت امکان ایستادگی در برابر دشمنان را نخواهد داشت.

خودکفایی تنها راه خارج شدن کشور از زیر فشار دشمنان است

امام جمعه یزد تاکید کرد: اگر می‌خواهیم کشور ما در برابر نفوذ و توطئه های دشمنان ایمن باشد باید بی‌نیاز از دشمن باشیم تا نتوانند به خاطر نیازهای کشور ما را تحت فشار قرار دهند و توطئه های خود را اجرایی کنند.

وی، نیاز و ضرورت خودکفایی را پرورش نیروهای جوان و خلاق دانست و بیان کرد: در کشور ما جوانان صاحب ایده، سختکوش و فعال بسیاری وجود دارد و باید با حمایت از آنها، به تقویت جوانان بپردازیم و از ظرفیت آنها در مسیر خودکفایی کشور بهره مند شویم.

دانشگاه‌ها و حوزه های علمیه سطح علمی خود را ارتقا دهند

ناصری تصریح کرد: دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه نیز باید سطح علمی خود را بالا ببرند تا جامعه از علوم روز بهره مند باشد و بتواند به پیشرفت های دنیا برسد و دچار عقب ماندگی نشود.

وی بر لزوم توجه به علم و اخلاق در کنار یکدیگر تاکید کرد و افزود: علم بدون اخلاق آسیب به دنبال دارد بنابراین باید تلاش کنیم تا علاوه بر اینکه جوانان خود را از نظر علمی تقویت می‌کنیم، در زمینه فرهنگ و تربیت دینی ‌آنها نیز کوشا باشیم و به آنها خوراک خوب و مناسب بخورانیم.

امام جمعه یزد از جوانان به عنوان گنجینه های این کشور یاد کرد و بیان داشت: گنجینه های ارزشمند این کشور باید متخلق به اخلاق اسلامی بوده و در مسیر کسب علم و پیشرفت کشور اسلامی از هیچ کوششی دریغ نکنند.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنایت های آل سعود اظهار داشت: آل سعود از یک سو جنایت می کند و از سوی دیگر با پول‌های بادآورده چشم و دهان سازمان ملل را می بندد و وقتی سازمانهای بین المللی به مشکلات مردم رسیدگی نکنند، دیگر فریاد مظلومان و ستمدیدگان به جایی نخواهد رسید و هیچ مرجعی به مصائب آنها رسیدگی نمی کند.

سکوت مجامع بین المللی در برابر دریافت پول خیانتی بزرگ است

امام جمعه یزد، سکوت در برابر دریافت پول را یک خیانت بزرگ دانست و عنوان کرد: سازمانهایی که به اصطلاح مدافع حقوق بشر هستند، اینگونه با دریافت پول سکوت می کنند و معلوم نیست با وجود چنین سازمان هایی دنیا به کدام سو خواهد رفت و سرنوشت مردم مظلوم جهان چه خواهد شد.

وی تاکید کرد: امیدواریم با ظهور حضرت مهدی (عج) و بنا نهادن حکومت عدل جهانی، حق مظلومان از ظالمان گرفته شود و به فریاد ستمدیدگان رسیدگی شود و مسلمانان و انسان‌های آزاده دنیا در آرامش و راحتی زندگی کنند.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود یاد و خاطره آیت الله صدوقی را نیز گرامی داشت و اظهار داشت: شهید صدوقی ۳۴ سال پیش در چنین روزی در حالی که نمازجمعه را برگزار کرد، به دست منافقان کوردل به شهادت رسید.

تبلیغ دین اسلام وظیفه آحاد مسلمین است

وی همچنین وفات حضرت خدیجه کبری (س) را نیز تسلیت گفت و اظهار داشت: حضرت خدیجه (س) همسری فداکار بود که تمام ثروت خود را در راه اسلام و مسلمین هزینه کرد و نخستین بانویی بود که به دین اسلام گروید و در مسیر دشواری که حضرت محمد (ص) برای تبلیغ دین اسلام انتخاب کرده بود، هرگز ایشان را تنها نگذاشت.

وی با اشاره به آغاز هفته تبلیغ و اطلاع رسانی دینی به مناسبت سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: همه مسلمانان برای ترویج و تبلیغ دین اسلام وظایفی بر عهده دارند که امیدواریم همگان بتوانند در انجام وظایف خود موفق و سربلند باشند.