خطیب جمعه نجف اشرف نسبت به خطر تقسیم عراق هشدار داد و خواستار حفظ وحدت ملی در برابر این موضوع شد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید صدر الدین قبانچی، امام جمعه نجف اشرف، در خطبه ‎های نماز جمعه این هفته که در حسینیه فاطمه کبری برگزار شد، سخن از تقسیم عراق در مرحله پس از داعش را به منزله خودکشی دانست و تصریح کرد: ما خواهان اتحاد ملت عراق هستیم و مردم این کشور با توجه به مشکلات و بحران‎های موجود باید اتحاد ملی خود را حفظ کنند.

وی افزود: برخی از کشورها و اشخاصی که هیچ گاه به فکر مصالح مردم عراق نبوده‎اند الان درپی تقسیم این کشور هستند. عراق معلوم نیست به کدام سو می رود.

امام جمعه نجف شجاعت جوانان عراقی را موجب عقب نشینی جریان تروریستی و تکفیری داعش از مواضع خود دانست و گفت: داعش آوارگان را قلع و قمع می کند. طبق گزارش‎های اعلام شده، این جریان تروریستی تاکنون بیش از ۶۰۰ تن را در جریان عملیات آزادسازی فلوجه به شهادت رسانده است.

وی با اشاره به گزارش‎های سازمان ملل متحده پیرامون ایزدیان عراق خاطرنشان کرد: داعش به نام اسلام درپی نسل کشی ایزدیان است. هر کس از داعش، القاعده و جبهه النصره حمایت کند در این نسل کشی و مخدوش کردن چهره پاک اسلام شریک است.

حجت الاسلام قبانچی حمله تروریستی به اورلندو در شهرستان اورنج ایالت فلوریدا آمریکا را به شدت محکوم کرد و افزود: ما هر گونه حمله تروریستی چه علیه مسلمانان و چه غیر مسلمانان را محکوم می کنیم.

وی ادامه داد: کسانی که تروریسم را تاسیس و حمایت می کردند امروز آثارش را در کشورهایشان می‎بینند.

این روحانی عراقی روز خبرنگاران و روزنامه نگاران را به اهالی رسانه تبریک و تهنیت گفت و اظهار داشت: این قشر زحمت‎کش پس از سقوط حکومت دیکتاتوری صدام خدمات بسیاری به دین، انسانیت و وطنشان انجام دادند و در این راه شهدای نیز تقدیم عراق کردند.

وی خروج نام عربستان از لیست سیاه سازمان ملل متحده را محکوم کرد و گفت: با خروج نام عربستان از لیست کودک‎کشان یمن در سازمان ملل متحده، حقیقت و ماهیت اصلی این کشور برای جهانیان درحال روشن شدن است. خروج امارات از مشارکت در جنگ یمن یکی از پیامدهای این موضوع است.