مشاور دفتر نخست وزیری عراق تأکید کرد خطر تخریب سد موصل و تهدید آن برای این شهر، بر طرح‌های بازپس گیری این منطقه از گروه تروریستی داعش تأثیر خواهد گذاشت.

به گزارش پرس شیعه، این مشاور دفتر نخست وزیری عراق که خواست نامش فاش نشود به خبرنگاران گفت: امریکایی ها همواره نام گردباد کاترینا را تکرار می کنند. اما تخریب سد موصل هزار برابر فاجعه بارتر از این طوفان خواهد بود.
وی افزود: در صورتی که سد موصل تخریب شود آب پشت سد به ارتفاع ۱۲ تا ۱۵ متر با قدرت عظیمی مرکز شهر موصل را درخواهد نوردید و سپس این شهر نابود خواهد شد. یعنی در طول چند ساعت حدود ۵۰۰ هزار نفر جانشان را از دست خواهند داد.
این مقام عراقی خاطر نشان کرد: سد سامرا در فاصله صدها کیلومتر در پایین دست سد موصل نیز تخریب خواهد شد و پیش بینی می شود ارتفاع آب در هنگام رسیدن به بغداد به چندین متر برسد.
هشدار این مقام عراقی در حالی است که گروهی از مهندسان ارتش آمریکا درباره خطری که سد موصل و مردم ساکن در این منطقه را تهدید می کند، هشدار دادند.
گردان مهندسی ارتش آمریکا اخیرا اعلام کرد به نشانه‌هایی از فرسایش در سد موصل دست‌ یافته‌است که از خطر تخریب بالاتر از آنچه در گذشته اعلام شده بود، حکایت دارد.
پیشتر نیز گزارش‌هایی درباره احتمال تخریب این سد و غرق شدن بیش از نیم میلیون نفر بر اثر آن منتشر شده بود.
آسوشیتدپرس در گزارش خود مدعی شد، ارزیابی‌های داخلی که روز دوشنبه توسط پارلمان عراق منتشر شده نشان می‌دهد خطر تخریب این سد طی یکسال گذشته به شدت افزایش یافته است.
سد موصل بزرگترین سد عراق و چهارمین سد بزرگ در خاورمیانه است که نزدیک یک ماه است کاخ سفید و اوباما از خطرات و احتمالات تخریب آن سخن می‌گویند و خطراتی نظیر جاری شدن سیل در شهرهای موصل، تکریت و حتی بغداد و غرق شدن نزدیک یک میلیون نفر و آوارگی ۵۰۰ هزار تن را یادآور می‌شوند.