ریاض منصور نماینده فلسطین در سازمان ملل اعلام کرد که این کشور مذاکراتی را با مقامات مصری برای ترسیم نقشه مرزهای آبی دو کشور و منطقه انحصاری اقتصادی در مقابل سواحل نوار غزه انجام می دهد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از معا، «ریاض منصور» نماینده فلسطین در سازمان ملل در سخنانی اعلام کرد که فلسطینی ها مذاکراتی را با طرف های مصری برای ترسیم مرزهای آبی خود با این کشور و همچنین منابعی که قابلیت بهره برداری دارد، آغاز کرده اند.

بر اساس این گزارش ریاض منصور در سخنانی در همین رابطه اظهار داشت: این مذاکرات با کشور مصر که اخیرا میان وزرای خارجه صورت گرفته بود، به صورت مقدماتی انجام می شود و در حال حاضر نیز میان کارشناسان ادامه دارد.

وی در ادامه سخنان خود در همین راستا افزود: فلسطینی ها درخواست پیشبرد این پرونده در سریع ترین زمان ممکن را دارند اما این موضوع ممکن است سال ها به طول انجامد.

تشکیلات خودگردان فلسطین پیش از این با کارشناسانی که در این حوزه متخصص محسوب می شوند، ارتباط برقرار کرده است تا این افراد پرونده ترسیم مرزها و قوانین دریا را به صورت حقوقی پیگیری کنند و پرونده آن را آماده کنند.

هدف از این مذاکرات تعیین منطقه انحصاری اقتصادی در مقابل سواحل نوار غزه است که در چارچوب توافق نامه سازمان ملل مرتبط با حقوق دریاها انجام می گیرد.

شایان ذکر است منطقه انحصاری اقتصادی معمولا تا ۳۷۰ کیلومتری ساحل کشور مربوطه را شامل می شود و همچنین آب های سرزمینی برای هر کشور تا مسافت ۱۲ مایل(حدود ۱۸ کیلومتر) ادامه می یابد که آن کشور ساحلی می تواند حاکمیت خود را بر این آب ها گسترش دهد و از منابع آن بهره برداری کند.