رژیم عربستان سعودی از اقدامات سرکوبگرانه اخیر آل خلیفه علیه بزرگترین انجمن های سیاسی و دینی در بحرین حمایت کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، یک مسئول وزارت خارجه عربستان در بیانیه ای بر حمایت عربستان سعودی از آنچه اقدامات بحرین برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی خواند، تاکید کرد.

در بیانیه آمده است که آل سعود در کنار مقامات بحرین ایستاده است. ناظران بر این باورند که حمایت رژیم سعودی از اقدامات آل خلیفه غافلگیرکننده و عجیب نیست چرا که رژیم سعودی هرگونه فعالیت حزبی در عربستان را جرم می داند. ضمن اینکه این رژیم با اعزام نیروهای سرکوبگر موسوم به «سپر جزیره» به بحرین در سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز مردم این کشور که خواهان اصلاحات هستند، مشارکت دارد.

لازم به ذکر است که رژیم آل خلیفه بتازگی فعالیت جمعیت الوفاق بحرین بزرگترین انجمن سیاسی این کشور را متوقف کرده و با بستن مقرهای این انجمن اموال آن را مصادره کرده است. رژیم بحرین در ادامه سرکوب مخالفان، انجمن دینی «التوعیه» و همچنین انجمن «الرساله» را نیز منحل کرد.

این اقدامات در پی اعلام قانون ممنوعیت فعالیت همزمان سیاسی و دینی از سوی «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین صورت می گیرد. رژیم بحرینی همچنین شبانه شماری از علمای دینی از جمله علامه «شیخ محمد الصنقور» را احضار کرده و وی را از امامت بزرگترین نماز جمعه در بحرین منع کرد.

این در حالی است که رژیم بحرینی پیش از این شماری از فعالان حقوق بشر را هدف قرار داده است و با تبعید «زینب الخواجه» به خارج از بحرین، «نبیل رجب» دیگر فعال حقوق بشر بحرینی را نیز دستگیر و به زندان انداخت.

اقدامات رژیم بحرین با انتقاد گسترده سازمان های حقوق بشر داخلی و بین المللی از جمله سازمان عفو بین الملل مواجه شده است. این سازمان ها مقامات آل خلیفه را به پیگرد منتقدین و سلب حقوق شهروندی آنان متهم می کنند.