مشاور امور خارجه پاکستان اعلام کرد که ما همچنان به ساخت تاسیسات در مرز «تورخم» ادامه می دهیم و در صورت حمله از سوی افغانستان به طور قطع پاسخ خواهیم داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «روزنامه پاکستان»، «سرتاج عزیز» مشاور امور خارجه پاکستان طی اظهاراتی اعلام کرد که درصورت حمله درمرز تورخم ما نیز به طور قطع جواب این حمله را خواهیم داد. چرا که ساخت ورودی جدید و تاسیسات در مرز تورخم نه خلاف توافق نامه های بین افغانستان و پاکستان است و نه هیچ قانون بین المللی را نقض می کند.

وی در ادامه گفت: تا زمانی که مدیریت درست در مرز تورخم برقرار نباشد نمی توان اقدامات تروریستی و خرابکارانه و قاچاق هایی که در این مرز صورت می گیرد را کنترل کرد.

وی افزود: رفت و آمد در این مرز ها باید با کنترل و بر اساس قوانین و مقررات صورت بگیرد چرا که روزانه بیش از ۵۰ هزار نفر بدون هیچ کنترلی در این مرزها عبور و مرور می کنند که این خود می تواند سر منشا بسیاری از مشکلات باشد.

وی همچنین گفت: افغانستان خواستار توقف ساخت ورودی جدید در مرز تورخم است در حالی که پاکستان این ورودی را در داخل محدوده خود می‌سازد و آن را بازگشایی خواهد کرد.

عزیز تصریح کرد که اسلام‌آباد در سال ۲۰۱۴ میلادی، دولت کابل را از ساخت تاسیسات در مرز تورخم آگاه کرده بود اما هیچ پاسخ جدی دریافت نکرد.

این درحالی است که پاکستان ملاحظات کابل را در این پروژه نیز در نظر گرفته بود.

مشاور نخست وزیر پاکستان تصریح کرد که اسلام‌آباد یک ماه قبل به کابل گفته بود که ورود و خروج بدون اسناد سفری از اول ژوئن سال جاری ممنوع خواهد شد.

وی اظهارداشت: دولت کابل همواره شاکی است که تروریست‌ها از خاک پاکستان وارد افغانستان می‌شوند بنابراین، اسلام‌آباد با در نظر گرفتن همه این موارد برای تقویت مدیریت مرزی تصمیم گرفته است.

عزیز اذعان کرد: تازمانی که مدیریت موثر در امتداد مرز تورخم وجود ندارد ملاحظات امنیتی دو کشور ادامه خواهد داشت.