هیئتی از افغانستان به منظور حل تنشهای مرزی اخیر بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در مرز «تورخم» فردا وارد اسلام آباد می شود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «روزنامه پاکستان»، وزارت خارجه پاکستان طی خبری ا علام کرد که هیئتی از افغانستان به ریاست «حکمت خلیل کرزی» معاون وزیر خارجه این کشور، فردا وارد پاکستان می شود.

این هیئت به دعوت «سرتاج عزیز» مشاور امور خارجه پاکستان و در راستای حل تنش بوجود آمده در مرز «تورخم» بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان، وارد اسلام آباد می شود.

وزارت خارجه پاکستان در ادامه گفت: ورود هیئت افغانستان را پیشاپیش خیرمقدم عرض می کنیم و امیدواریم مذاکراتی که بین طرفین صورت می گیرد منجر به برقراری امنیت و ثبات در منطقه شود.

لازم به ذکر است که طی چند روز گذشته درگیری های شدیدی بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان درمرز تورخم به وقوع پیوست و دوطرف اقدام به تبادل آتش در این مرز کردند که در نتیجه آن «علی جواد چنگیزی» یکی از مقامات ارشد نظامی پاکستان کشته و تعدادی از نیروهای امنیتی دو طرف نیز کشته و زخمی شدند.

مرز تورخم بیش از یک ماه پیش به دلیل تشدیل مسائل امنیتی و تشدید اختلاف ها میان پاکستان و افغانستان، از سوی پاکستان بسته شده بود، اما چند روز پس از مسدود شدن و در نتیجه ملاقات «عمر زاخیلوال» سفیر افغانستان در پاکستان با «راحیل شریف» فرمانده ارتش این کشور بازگشایی شد.

این مرز یکی از اصلی ترین گذرگاه های مرزی میان پاکستان و افغانستان است که نقش مهمی در تجارت و البته رفت و آمدها و تجارت غیرقانونی میان دو کشور دارد.