اظهارات غیرمنتظره یک مسئول بلندپایه سابق آمریکا درباره ترکیه بحث و گفت وگوهایی را درباره موضع آمریکا درقبال کودتای نظامی علیه رئیس جمهور ترکیه یا حتی مشارکت در این امر برای خلاص شدن از وی به همراه داشته است.

به گزارش پرس شیعه؛ سخنان غیرمنتظره جان حنا، مشاور امنیت ملی دیک چینی معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، باب بحث و گفت وگو را نه تنها درباره موضع آمریکا درخصوص کودتای نظامی علیه رجب طیب اردوغان بلکه حتی مشارکت خود واشنگتن در چنین اقدامی باز کرده است؛ زیرا به نظر می رسد که اردوغان وبال گردن آمریکا شده باشد.

جان حنا در مقاله خود در سایت “فارین پالیسی” از عبارت “مرد خطرناک برای خاورمیانه و اروپا و ترکیه و خصوصا آمریکا” برای توصیف اردوغان استفاده کرد و نوشت: «ساعت رسیدگی به حساب و کتاب او دیر یا زود فرا خواهد رسید».

وی با اشاره به فروپاشی آرام ترکیه و نشانه های دیکتاتوری و تروریسم و جنگ داخلی در این کشور نوشت: «سناریوی ورشکستگی ترکیه یا تقسیم آن با قدرت مطرح است».

این نویسنده به اصرار روز افزون اردوغان به روش “مرد تنها و خود محور” اشاره کرد و یادآور شد که “او احمد داود اوغلو را که مثل برده کار می کرد قربانی کرد، درحالی که ۹۰ درصد اقداماتش همسو با مقاصد اردوغان بود”.

برپایه این گزارش، ناظران سخن نویسنده این مقاله درباره خطر ترکیه را نوعی دعوت برای آغاز اندیشیدن دربارۀ جایگزین اردوغان یا حتی تماس با کسانی تفسیر می کنند که می توانند علیه او کودتا کنند.

نویسنده، سپس، از اقدامات سرکوبگرانه اردوغان در ارتش، رسانه ها، بخش خصوصی و نهادهای جامعه مدنی انتقاد و به فشارها علیه ترکیه برای پایان دادن به ائتلاف خود با داعش، پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه آن و نیز زیان های بخش گردشگری ترکیه به دلیل حملات داعش و حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در داخل این کشور اشاره کرد.

جان حنا با تاکید بر اینکه آمریکا به ترکیه به عنوان یک “خطر قریب الوقوع” نگاه می کند، از ترکیه به خاطر موضع نگرفتن موثر علیه داعش با وجود همه فشارهای اوباما به شدت انتقاد کرد، به ویژه که ترکیه عضو ناتو می باشد.

این نویسنده اظهارات سابق اوباما در انتقاد شدید از اردوغان را تفسیر کرد و گفت که اوباما به اردوغان به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب نگاه می کرد اما الان متقاعد شده است که اردوغان فقط یک رهبر سلطه جو و قدرت طلب است.

جون حنا به مخالفت اوباما با تمایل اردوغان برای وارد کردن ارتش ترکیه در باتلاق سوریه اشاره کرد و نوشت: «احتمال کودتای نظامی در ترکیه وجود دارد اما اردوغان وارد یک ائتلاف تاکتیکی موقت با ارتش با هدف مدیریت جنگ علیه (پ.ک.ک) شده است. هر چند این ضمانتی نمی شود که کسی در ارتش از زور برای کنار زدن اردوغان و رهایی ترکیه از سرکشی او استفاده نکند».