قزوین- استان قزوین پس از انقلاب اسلامی با تقویت روحیه خودباوری و شکوفایی استعدادها و حمایت از جوانان و نوجوانان به قطب ربایتک کشور تبدیل شده است.

 سرعت تحولات تکنولوژی از مهمترین مباحث علمی روز دنیاست. این تحولات که باعث ایجاد تغییراتی در دنیا می شود؛ توسط کشورهایی به ظهور می رسد که از جنبه های علمی به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست پیدا کرده اند. جمهوری اسلامی ایران بعد ازانقلاب به دستاوردها و موفقیت های بزرگ علمی دست پیدا کرده به نحوی که در خیلی از موارد نامش جهانی شده است.

علم رباتیک یکی ازعلوم نوین در جهان به شمار می رود که بشر را به خیلی از آرزوهایش رسانده و در این میان استان قزوین یکی از مناطق پیشرو این علم در کشور است به نحوی که با اقدامات صورت گرفته و برنامه ریزی انجام شده در مقاطع دانش آموزی و دانشجویی و تربیت مربیان رباتیک به جایگاه والایی در این علم دست پیدا کرده و این دستاورد مهم از برکات انقلاب اسلامی است که بستر تحصیل علوم مربوط به آن را در زمینه های علمی برای نوجوانان و جوانان و آینده سازان کشور فراهم کرده است.

علم رباتیک از مهم ترین و جدیدترین مباحث روز جهان

محمد چیت سازان، یکی از کارشناسان و مربیان قزوین در رشته رباتیک درمورد این علم به مهر می گوید: جهان در مسیر تکنولوژی به سمت پدیده های نو گام برمی دارد و روند رو به رشد کشورهای پیشرو در این عرصه بسیار سریع بوده به طوریکه آنها برای تحقق آرمان های خود و تسریع در دستیابی به اهداف، برنامه ریزی دراز مدتی برای جوانان کشورشان در مقاطع تحصیلی مختلف داشته اند و با شناسایی اندیشه های خلاق، سرمایه گذاری بر روی آنها و همچنین استفاده از نتایج تحقیقات انجام شده، بهره بری لازم را کسب می کنند.

وی درمورد شکل گیری این علم بیان کرد:به جرات می توان گفت مهمترین و بزرگترین آرزوی بشر، ساخت وسیله ای شبیه انسان است که تمامی قابلیت های انسان و حتی بیشتر از او را داشته باشد. موجودی که بتواند مانند انسان راه برود، صحبت و فکر کند، خواب ببیند و حتی احساس داشته باشد. علم رباتیک در همین راستا شکل گرفت و در حال حاضر این تکنولوژی یکی از مهمترین علوم  و چالش علمی روز جهان شده است.

به گفته چیت سازان در حال حاضر یک میلیون ربات خانگی و بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه ربات صنعتی در سراسر جهان وجود دارد که به بشر در انجام فعالیت ها و اهدافش کمک می کند و بدون شک علم رباتیک در زندگی بشر نقش بسیار مهمی بر عهده دارد.

این مربی و کارشناس رباتیک قزوینی درمورد کاربردهای این علم می گوید: قزوین یکی از استان های فعال در زمینه شکل گیری و توسعه این علم است که در صورت کاربردی شدن ربات ها نه تنها در استان قزوین بلکه در کشور، موفقیت های زیادی به دست می آید. از جمله این کاربردها می توان به استفاده از ربات ها در خنثی کردن بمب ها و یا اکتشافات فضایی، دریایی و یا عملیات امداد و نجات در حوادث و سوانحی مانند زلزله و سیل اشاره کرد. البته زمینه های کاربردی ربات ها بسیار گسترده شده به طوری که ربات ها در چند کشور جهان به عنوان پرستار، پزشک، همراه، سرگرم کننده، پیش خدمت، محافظ امنیتی، پلیس و حتی سرباز جنگی به کار گرفته می شوند.

وی اضافه کرد: بیشترین کاربرد ربات ها درحال حاضر در کارخانجات بزرگ در خطوط تولید محصول وصنایع مختلف است که کمک زیادی به تسریع کارها و بالا بردن کیفیت محصول نهایی می کند اما پیش بینی می شود در آینده از ربات ها به عنوان کارگر، خدمتکار، فروشنده، پرستار، نامه رسان، جراح، نگهبان، آتش نشان، امدادگر، راهنما، راننده و صدها شغل دیگرکه در جامعه ضرورت دارد، استفاده شود که این رویکرد دور از واقعیت نخواهد بود.

چیت سازان تصریح کرد: هم اکنون تنها چهار کشور دنیا با توجه به توانمندی و رعایت یکسری استانداردهای لازم، مجوز برگزاری سالیانه مسابقات رباتیک را از کمیته جهانی رباتیک دریافت کرده اند و این که ایران عزیز ما بعد از آمریکا، آلمان و ژاپن در بین این چهار کشور قرار گرفته بیانگر سطح بالای علمی و تکنیکی فرزندان این مرز و بوم در این عرصه محسوب می شود.

استعداد جوانان و نوجونان ایران در رباتیک بی نظیر است

با توجه به استعداد بالقوه و ذاتی بالایی که در بین آینده سازان و نخبگان جوان کشور عزیزمان مشاهده می کنیم همانگونه که در مسابقات جهانی رباتیک بارها به اثبات رسیده، مطمئناً با کمی توجه و برنامه ریزی در این رشته می توانیم به عنوان یکی از پیشگامان این دانش در دنیا مطرح شده و در زمره صادر کنندگان این صنعت نیز باشیم.

در این میان استان قزوین در مقطع دانش آموزی و همینطور مقطع دانشجویی گام های موثر و مهمی برداشته است.

شناخته شدن دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در جهان رباتیک

یکی از بزرگترین دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی ایران در استان قزوین، موفقیت های دانشگاه آزاد اسلامی قزوین است که نه تنها در سطح کشور، بلکه افتخارات متعدد این دانشگاه در مسابقات جهانی رباتیک وکسب عنوان«پرافتخارترین تیم ایرانی مسابقات جهانی ربوکاپ» و نیز انتخاب این دانشگاه به عنوان قطب علمی رباتیک کشور، آن را به بهترین مکان برای ماجراجویی‌های دنیای رباتیک جوانان تبدیل کرده است.

دکتر مرتضی موسی خانی، رئیس دانشگاه آزاد استان قزوین، درمورد این دستاورد علمی انقلاب اسلامی در استان قزوین به مهر گفت: مسابقات ربوکاپ یا جام جهانی ربات‌ها یک رویداد بین المللی به منظور توسعه علوم رباتیک، هوش مصنوعی و سایر زمینه‌های مرتبط است که فدراسیون جهانی ربوکاپ در تلاش است برای توسعه تحقیقات هوش مصنوعی ربات‌های هوشمند، تمامی فناوری‌های پیشرفته را به مشارکت و آزمون فرا بخواند.

موسی خانی افزود: در ایران دانش رباتیک و هوش مصنوعی با نام دانشگاه آزاد اسلامی قزوین عجین شده و با هوشمندی جوانان مستعد این دانشگاه به عنوان بنیان گذار و پیشگام علم رباتیک و هوش مصنوعی در کشور بشمار می رود.

وی تصریح کرد: در سال ۱۳۸۵ ایران میزبان برگزاری نخستین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ، مشهور به Iran open Robocup شد و دانشگاه آزاد اسلامی قزوین افتخار میزبانی ده‌ها نفر از دانشمندان رشته‌های رباتیک را در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برعهده گرفت و موفق به کسب مقام قهرمانی شد.

موسی خانی درمورد موفقیت های تیم رباتیک این دانشگاه گفت: تداوم این موفقیت‌ها در مسابقات جهانی رباتیک ایتالیا ۲۰۰۳، پرتغال ۲۰۰۴، آلمان ۲۰۰۶، آمریکا ۲۰۰۷، چین ۲۰۰۸، تایلند ۲۰۰۸، اتریش ۲۰۰۹، سنگاپور ۲۰۱۰، ترکیه ۲۰۱۱، مکزیک ۲۰۱۲، هلند ۲۰۱۳، برزیل ۲۰۱۴، چین ۲۰۱۵، آلمان ۲۰۱۶، ژاپن ۲۰۱۷ و کانادا ۲۰۱۸ جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی قزوین را به عنوان قطب قدرتمندی در عرصه هوش مصنوعی و رباتیک در سطح بین المللی و کشور تثبیت کرده است.

وی اظهارداشت: این موفقیت ها تا جایی ادامه یافته که به اذعان مسئولان فدراسیون جهانی ربوکاپ، مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران در حال حاضر بزرگترین مسابقات آزاد رباتیک در سطح دنیا شناخته می‌شود و اعتبار و دستاوردی بزرگ برای جامعه علمی کشور محسوب می‌شود.

مسابقات ربوکاپ می تواند به تولید کالا و ثروت منجر شود

دکتر محمد نوروزی، سرپرست تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین هم به مهر گفت:دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در خردادماه سال ۱۳۸۲ نخستین همایش مهندسی مکاترونیک ایران را برگزار کرد وبا راه اندازی نخستین دوره کارشناسی ارشد مهندسی مکاترونیک، زمینه‌ های تاسیس و تجهیز نخستین آزمایشگاه تحقیقاتی مکاترونیک (MRL) در ایران فراهم شد. در این آزمایشگاه که برای انجام فعالیت‌های پژوهشی استادان و دانشجویان دانشگاه راه اندازی شده با بهره گیری از استادان شاخص به همراه متخصصان اتوماسیون صنعتی، ‌به تحقیق، ‌ طراحی، بهبود و تولید سیستم‌های مکاترونیکی اعم از ربات، مکانیزم‌های هوشمند، اتوماسیون پیشرفته صنعتی و هوش مصنوعی پرداخته می‌شود.

وی افزود: مسابقات ربوکاپ آزاد ایران محلی برای آماده سازی و تقویت تیم‌ها برای شرکت در مسابقات جهانی است، همچنین تیم‌های نوپا این فرصت را پیدا می ‌کنند تا از تجربه تیم‌های دیگر استفاده کنند و با این مسابقات بیشتر ‌آشنا شوند. بدون تردید خروجی این مسابقات و تربیت نیروی انسانی متخصص، می‌تواند به تولید کالای ایرانی آن هم باکیفیت بالا که مورد تاکید مقام معظم رهبری است منجر شود.

نوروزی یادآور شد: زیباترین تصویر از افتخارات تیم ربوکاپ دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، زمانی خلق شد که تیم دانشگاه کارنگی ملون که دارای رتبه یک کامپیوتر آمریکا و یکی از بهترین دانشگاه های دنیا  است در سکوی دوم ایستاده و تیم چین هم که یکی از قدرت های لیگ ربات های فوتبالیست  کوچک محسوب می شود به مقام سوم دست پیدا کرد، اما تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با اقتدار روی سکوی اول ایستاد و قهرمان دنیا شد و نام جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک قهرمان شاخص در سطح جام جهانی مطرح کرد که بدون شک این تصویر بی نظیر از برکات و دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

استقبال دانش آموزان قزوینی از دانش رباتیک

در استان قزوین برای تربیت و استعدادیابی دانش آموزان هم برنامه ریزی شده و امسال برای اولین بار توسط هلال احمر استان قزوین با همکاری اداره آموزش و پرورش استان دوره آموزشی و مسابقات رباتیک دانش آموزی در مقطع متوسطه دوره اول، برگزار شد.

شیرین امین مقدسی، رئیس اداره دانش آموزی و پیش دبستانی جمعیت هلال احمر قزوین و سرپرست کانون های دانش آموزی رباتیک قزوین، در مورد این طرح به مهر گفت: دوره آموزشی رباتیک با رویکرد کاربرد علم و فناوری، مهندسی و ریاضیات در کاهش آثار سوانح و بلایا برای دانش آموزان مقطع متوسطه دوره اول در ۱۲ واحد آموزشی شهرستان قزوین با هدف آشنایی دانش آموزان با جمعیت هلال احمر، توانمند سازی دانش آموزان در زمینه کار گروهی و معرفی تکنولوژی های جدید در زمینه حوادث و بلایا و مدیریت بحران در قزوین اجرا شد و در این دوره آموزشی دانش آموزان با تکنولوژی های جدید امداد رسانی در حوادث و بهره گیری از ربات ها در امدادرسانی آشنا شدند.

وی اضافه کرد: این دوره آموزشی ۲۴ ساعته برای ۴۸۰ دانش آموز برگزار شد و از هر مدرسه یک تیم چهار نفره برای شرکت در مسابقات برگزیده شدند.

مقدسی تصریح کرد: مسابقات رباتیک در سال جاری بین تیم های برگزیده اجرا شد و سه تیم از مدارس پسرانه و سه تیم از مدارس دخترانه به عنوان تیمهای برتر در رباتیک دانش آموزی برگزیده شدند و مورد تجلیل قرار گرفتند، البته نکته قابل توجه این بود که این طرح بصورت رایگان و با امکانات و تجهیزات جمعیت هلال احمر اجرا شد و تعداد بیشتری از مدارس مناطق محروم و کم برخوردار هم در آن شرکت کردند.

وی تاکید کرد: در گفتگو با دانش آموزان شرکت کننده در طرح و مسابقات دانش آموزی خوشبختانه متوجه شدیم این نوجوانان علاقه زیادی به آموزش و یادگیری علم رباتیک  دارند و این طرح که برای اولین بار توسط جمعیت هلال احمر برای کانون های دانش آموزی مدارس اجرا شد مورد استقبال دانش آموزان متعددی قرار گرفت.

رئیس اداره دانش آموزی و پیش دبستانی جمعیت هلال احمر قزوین گفت: یکی از مهمترین انگیزه ها برای آموزش علم رباتیک به نوجوانان دانش آموز قزوینی، شناسایی افراد مستعد این رشته و تشویق آنان برای کاربردی کردن ربات به ویژه در مواقع بروز حوادث غیرمترقبه است.

وی بیان کرد: در حال حاضر کشور های توسعه یافته سعی دارند با بهره گیری از علم رباتیک در تمام زمینه ها به پیشرفت های بیشتری دست پیدا کنند و شناسایی استعداد های این رشته در مقطع دانش آموزی می تواند یکی از موثرترین راه ها برای دست یابی به توسعه کشور در همه زمینه ها باشد.

با یکی از تیم های دانش آموزی رباتیک دختران که موفق به کسب رتبه در لیگ امداد و نجات ربات ها شده اند، در مورد انگیزه و هدف آنها صحبت کردیم. اعضای چهار نفره این تیم اعتقاد دارند با پیشرفت در علم رباتیک می توان به توسعه استان و کشور شتاب بخشید.

یکی از این دانش آموزان می گوید: ساخت ربات و به حرکت درآوردن آن از روی نقشه اصلا کار سختی نیست، به شرط اینکه با تمرکز بالا انجام شود.

سرپرست این تیم با اشاره به اینکه مسابقات رباتیک دارای جذابیت و هیجان بالایی است اضافه می کند: یکی از اهداف ما استفاده از ربات ها در مناطق حادثه دیده است تا بتوان ابتدا مراحل شناسایی و سپس پیدا کردن مصدوم را در کمترین زمان برای انتقال مجروحان به بیمارستان انجام داد لذا ما تلاش می کنیم در زمینه امداد و نجات و اختراعات جدید، از این علم استفاده کرده و آن را به صورت فنی تر دنبال کنیم.

دانش آموز دیگری تاکید می کند: موفقیت در مسابقات رباتیک، نیازمند کار گروهی منسجم توام با تلاش است، به عنوان مثال یک نفر در جای گذاری چرخ ها، دیگری در وصل کردن سنسورها، یک عضو دیگر تیم در برنامه نویسی و یک نفر در جای گذاری بقیه قطعات همکاری می کند و این کار گروهی ارزشمند است.

آینده رباتیک در ایران روشن است/ نگاه صادرات محور داشته باشیم

به طور یقین آشنایی دانش آموزان با علم رباتیک در شرایط گوناگون می تواند آنها را برای ساختن آینده ای بهتر آماده کند. برای مثال، دانش آموزان می توانند با آشنایی با مدیریت بحران و استفاده از علم نوین رباتیک، در مواقع حادثه و بحران، کمک شایانی به امدادگران کنند.

آنچه مسلم است این که علم رباتیک به زودی نقشی تعیین کننده خود را در کسب و کارها و به طور کلی، زندگی انسان ها ایفا خواهد کرد و با وجود استعدادهای فروان و مرکز بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی در قزوین که قطب این علم شده است می توان با تداوم حمایت از این عرصه از همین امروز برای تولید ربات بر اساس نیازهای کشور و منطقه اقدام و با این کار ضمن ایجاد یک بازار رقابت صادراتی برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی و توسعه کشور هم از این توانمندی بهره برد.

منبع؛ مهر/مرضیه اردکانی